RealNetworks kupuje licencję na technologię Windows Media

Standard zapisu i dystrybucji plików muzycznych Microsoftu znajduje kolejnych zwolenników.

RealNetworks kupuje od Microsoftu licencję na technologię Windows Media Technologies, wykorzystywaną do przechowywania i dystrybucji plików muzycznych. Dotychczas firma była bezpośrednim konkurentem producenta z Redmond, jeśli chodzi o strumieniową transmisję danych.

Licencję na technologię Microsoftu, oprócz RealNetworks, kupiły również inne firmy internetowe, w tym Yahoo! i Lycos. Producent twierdzi, że narzędzia programistyczne Windows Media Audio licencjonuje od niego już 70 firm.

Główny produkt RealNetworks - oprogramowanie RealJukebox - pozwalało dotąd na odtwarzanie plików dźwiękowych w większości uznawanych formatów, a istotny wyjątek stanowił właśnie format opracowany przez Microsoft. Firma zamierza jednak nadal oferować własny, konkurencyjny wobec rozwiązań Microsoftu, odtwarzacz multimedialny RealPlayer.

Format Windows Media pozwala na odtwarzanie plików muzycznych z jakością płyt CD, wykorzystuje dwukrotnie efektywniejsze algorytmy kompresji plików niż popularny format MP3, ponadto ma wbudowane mechanizmy umożliwiające zabezpieczanie praw autorskich rozpowszechnianych nagrań.

Według danych firmy analitycznej Media Metrix, w grudniu ub.r. odtwarzacz plików w formacie Windows Media był najczęściej stosowanym odtwarzaczem multimedialnym przez Amerykanów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200