Ratowanie BIOS-u z CD

Asus wprowadził w swych najnowszych płytach głównych funkcję CrashFree BIOS 2, która w przypadku wystąpienia błędów podczas aktualizacji BIOS-u pozwala na jego "reanimację" po wgraniu odpowiedniego pliku z płyty CD.

Dotychczas, jeśli podczas uaktualniania BIOS-u wystąpiła np. przerwa w dostawie prądu, to istniało duże prawdopodobieństwo, że płyta główna została bezpowrotnie zniszczona. Producenci płyt głównych pozwalali użytkownikom uniknąć ewentualnych problemów stosując podwójny BIOS (np. DualBIOS w płytach Gigabyte czy BIOS Mirror w urządzeniach Albatrona).

W nowych płytach Asusa w momencie wystąpienia awarii podczas aktualizacji BIOS-u na ekranie pojawia się komunikat aby w napędzie CD umieścić płytę instalacyjną z pakietem sterowników. Następnie należy potwierdzić chęć przywrócenia poprawnej wersji oprogramowania i kłopot mamy z głowy.

Modele Asusa, które wyposażono w funkcję CrashFree BIOS 2 to: P4GE-V, A7S266-VM/U2, P4XP-X, P4S8X-X oraz P4SDX.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200