Raport z Narodowego Testu Interoperacyjności Podpisu Elektronicznego

Jak wynika z raportu przedstawionego po przeprowadzonych testach interoperacyjności aplikacji do składania podpisu elektronicznego sytuacja na rynku e-podpisu w Polsce wygląda bardzo optymistycznie. Większość aplikacji poprawnie przeszła test sprawdzający współpracę pomiędzy różnymi aplikacjami oraz współpracę z certyfikatami wystawionymi zagranicą.

Narodowy Test Interoperacyjności Podpisu Elektronicznego miał na celu weryfikację możliwości współpracy aplikacji do składania podpisu elektronicznego i sprawdzenie stanu rynku podpisu elektronicznego. Ponadto ze względu na zmiany standardów dotyczących e-podpisu pojawia się potrzeba testowania aplikacji ze względu na prawidłowość obsługi wprowadzanych zmian.

W Narodowym Teście interoperacyjności Podpisu Elektronicznego CommonSign 2012 uczestniczyło 5 aplikacji: PEM-HEART SIGNATURE firmy ENIGMA Systemy Ochrony Informacji, SZAFIR Krajowej Izby Rozliczeniowej oraz SmartSign i WebNotarius firmy Unizeto Technologies. Dodatkowo przetestowana została też platforma ePUAP. Pozwoliło to sprawdzić interoperacyjność nie tylko pomiędzy aplikacjami, ale również pomiędzy wiodącą platformą administracji publicznej.

Zobacz również:

  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

"Jednym z najistotniejszych testów przeprowadzanych w ramach CommonSign 2012 był test xST1 sprawdzający współpracę pomiędzy różnymi aplikacjami. W przypadku tylko jednej aplikacji pojawiły się problemy z weryfikacją plików. Pozostałe aplikacje współpracują pomiędzy sobą bez problemów po raz kolejny obalając mit o problemach z interoperacyjnością podpisu elektronicznego w Polsce. Podobnie wygląda współpraca z certyfikatami wystawionymi zagranicą. W teście ST2 tylko jedna aplikacja miała problemy z poprawnym rozpoznaniem plików podpisanych "obcym" certyfikatem." - czytamy w raporcie z testu.

Tegoroczne testy, w porównaniu do ubiegłorocznych, przygotowane zostały z większym nastawieniem na sprawdzenie realnych zagadnień i potrzeb użytkowników podpisu elektronicznego, a mniej koncentrowały się na specyficznych i technicznych problemach. Odsetek poprawnie wykonanych testów wyniósł w tym roku aż 90%. Daje to ogromny skok jakościowy, gdyż wyniki otrzymane w ramach NTIPE 2011 oscylowały w okolicy 75% poprawnych testów dla warsztatów oraz poniżej 70% dla pre-testów. W trakcie konferencji towarzyszącej testom pojawiły się propozycje, aby w przyszłych edycjach testów wyjść poza zakres norm i standardów, skupić się na interoperacyjności pomiędzy aplikacjami. Zdaniem uczestników istotne jest też, aby w przyszłości w większym stopniu rozszerzyć testy o elementy administracji publicznej - systemy ePUAP czy skrzynki podawcze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200