Raport otwarcia PO-PSL

2 Budżeti finanse

Kompensuje obszar pięciu polityk. W zasadzie w całości jest w jurysdykcji Ministra Finansów, chociaż sprawa opracowania budżetu zadaniowego została przeniesiona przez PiS do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Niestety, niewiele wiadomo, co przez ponad rok zrobiła w tym zakresie prof. Teresa Lubińska, która za to odpowiadała. Przypomnijmy, że przejście na budżet zadaniowy skutkuje poważnymi zmianami w systemach finansowo-księgowych sektora publicznego.

O wiele jaśniej rysuje się sprawa umożliwienia wszystkim podatnikom i płatnikom składania deklaracji podatkowych i innych dokumentów w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów twierdzi, że od 1 stycznia 2008 r. rusza system e-Deklaracje. Tym samym wygasa system e-Poltax, zaś dane podatników dotychczas rozliczających się w e-Poltaxie zostają przeniesione do systemu e-Deklaracje. Na początek będzie to 39 rodzajów deklaracji. 1 kwietnia 2008 r. pojawią się kolejne, w tym roczne formularze PIT. Miesiąc później stanie się możliwa aktualizacja danych w formie elektronicznej oraz przesyłanie drogą elektroniczną PIT 11.

3 Edukacja, młodzież i sport

To obszar dwóch europejskich polityk. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest kwestia ogłaszania na czas przetargów na zakup komputerów do szkolnych pracowni, z czym nieustannie są problemy. Jeśli zaś utrzymamy organizację Euro 2012, to firmy IT powinny już się rozglądać po rynku i prezentować wizję obsługi informatycznej mistrzostw.

4 Gospodarka

Obejmuje pięć polityk. W tym zakresie należy zwrócić uwagę na stymulowanie przez Ministerstwo Gospodarki sektora innowacyjnych przedsiębiorstw oraz pomysły na stworzenie tzw. jednego okienka, czyli przyspieszenie rejestracji firm. Ta sprawa wciąż leży i pozostaje do załatwienia.

5 Infrastruktura

Tutaj łączą się sprawy Wspólnej Polityki Transportowej i Wspólnej Polityki Energetycznej. Ktokolwiek będzie ministrem infrastruktury, straci kilka miesięcy na ponowną konsolidację tego resortu. Rozwój społeczeństwa informacyjnego wzmogłaby decyzja wymuszająca na firmach budujących drogi i autostrady kładzenie obok kanalizacji światłowodowej. Na horyzoncie trzeba mieć też szybko postępującą standaryzację w zakresie eTransportu (tachografy cyfrowe, elektroniczne prawa jazdy itd.).

6 Kultura

Tu kluczową sprawą jest rozwój polskich, zwłaszcza polskojęzycznych, zasobów cyfrowych. W internetowym świecie styl nadają te społeczności, które digitalizują i udostępniają ich najwięcej. W ciągu ostatnich dwóch lat rząd niewiele zrobił, abyśmy byli bardziej aktywni w tym obszarze. Najlepszym przykładem jest wegetująca obecnie Polska Biblioteka Internetowa. W 2005 r. drugi co do wielkości publiczny zasób cyfrowy tego typu w UE.

Wyzwaniem dla tego resortu jest zmiana prawa autorskiego na przyjazne dla dostawców usług szerokopasmowych, począwszy od operatorów telewizji kablowych, poprzez platformy satelitarne, aż do nowych operatorów telekomunikacyjnych nadających program telewizyjny w technologii IPTV czy WebTV. Chodzi o to, aby organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zracjonalizowały działalność i ją uspójniły.

Przed tym resortem stoi również konieczność zmiany Ustawy o radiofonii i telewizji, w tym zagwarantowanie wszystkim nadawcom równego dostępu do zbiorów Telewizji Polskiej.

7 Obrona narodowa

Pojawienie się w Ministerstwie Obrony Narodowej Departamentu Informatyki daje nadzieję, że ta sfera będzie traktowana wreszcie normalnie. Jednak modernizacja wojska w tym zakresie nie wygląda różowo. Wciąż brak przejrzystej strategii, czego armia chce od IT.

8 Praca i zabezpieczenie społeczne

Za rządów PiS gdzieś zaginęła koncepcja budowy systemu Syriusz integrującego obecne systemy urzędów pracy i ośrodków opieki społecznej. Jeśli rzeczywiście nowym ministrem zostanie Michał Boni, stanie przed nim zadanie przemyślenia na nowo zarządzania tą sferą i tego, jak do niej wprząc IT. Wypada też zastanowić się nad funkcjami systemu (np. planowanymi w Syriuszu e-usługami dla przedsiębiorców). Pytanie tylko, jak szybko urząd ten zregeneruje się po rządach "ekspertów" z Samoobrony. Zwróćmy uwagę, że urzędy pracy i ośrodki pomocy społecznej pozostają w gestii samorządu powiatowego i gminnego.

9 Rolnictwoi rybołówstwo

Większość systemów IT z tego obszaru działa w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego. Właśnie ABG SPIN SA podpisał kolejną umowę z ARiMR o wartości 19,4 mln zł. Dotyczy ona wykonania nowego systemu Rejestr Gospodarstw, który realizować będzie usługi zintegrowanej warstwy informacyjnej dla pozostałych systemów Agencji, takich jak IACS. Dzięki Rejestrowi Gospodarstw możliwe będzie m.in. zgromadzenie danych, takich jak ilość dopłat, które trafiły do danego gospodarstwa z różnych programów pomocowych (np. programów bezpośrednich obsługiwanych przez IACS, jak również tych dofinansowania z funduszy strukturalnych przydzielanych w ramach OFSA).

10 Rozwój regionalny

To właściwie obecnie jedno z ważniejszych ministerstw. Nadzoruje bowiem proces absorpcji unijnych środków. Samo też prowadzi taki projekt jak Sieć Szerokopasmowa Ściany Wschodniej, na który przeznaczono 300 mln euro. Po odchodzącym rządzie został też kamyczek w ogródku informatyzacja - pytanie czy 7. i 8. Priorytetem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zarządzać jeden resort? Obecnie jest nim MSWiA.


TOP 200