Raport „Year in Search 2022” opublikowany

Korporacja Google opublikowała coroczny raport „Year in Search 2022”, który wymienia najpopularniejsze na świecie i w poszczególnych krajach wyrażenia (w rozbiciu na różne kategorie), jakie użytkownicy wstawiali w 2022 roku do jej internetowej wyszukiwarki. Na pierwszym miejscu tego rankingu (chodzi o hasło i cały świat) znalazło się słowo Wordle.

Grafika: Google

W Polsce w kategorii „Ludzie” pierwsze pięć miejsc zajmują hasła: Putin, Rafalala, Zelenski, Lanberry i Amber Heard. W kategorii „Jak…?" kolejność przedstawia się następująco: Jak pomóc Ukrainie?, Jak suszyć grzyby w piekarniku?, Jak sprawdzić czy telewizor ma DVB-T2?, Jak mrozić grzyby? i Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy? Wszystkie wyniki dotyczące Polski znajdują się tutaj.

Jeśli chodzi o globalny wymiar, to wyszukiwania zwycięskiego hasła Wordle osiągnęły swój szczyt w lutym tego roku, wkrótce po tym gdy serwis The New York Times zdecydował się kupić Wordle od Josha Wardle, który jest jej twórcą tej gry. Drugim najczęściej wyszukiwanym globalnie hasłem w tym roku było „India vs England”. Chodzi tu o mecz krykieta rozgrywany corocznie między tymi dwoma krajami, traktowany jak mistrzostwa świata. O tak wysokiej pozycji tego hasła zadecydował zapewne fakt, że Indie zamieszkuje prawie 1,4 mld osób.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Google zapłacił miliardy za to, aby być domyślną wyszukiwarką na różnych urządzeniach

Trzecim najczęściej wyszukiwanym hasłem była Ukraina. Tu uwaga - Ukraina znalazła się również na szczycie tegorocznej listy najpopularniejszych tematów poruszanych w wiadomościach, wyprzedzając nawet śmierć angielskiej królowej Elżbiety. W tym rankingu (wiadomości) trzecim najpopularniejszym tematem na świecie były wyniki wyborów w USA.

Najczęściej wpisywaną w wyszukiwarkach osobą był amerykański aktor Johnny Depp, prawdopodobnie ze względu na transmitowany w telewizji proces o zniesławienie, który wytoczył swojej byłej żonie. Aktor Will Smith (znany ze skandalicznego zachowania podczas rozdawania Oskarów) był drugą najczęściej wyszukiwaną osobą w tym roku.

Jeśli chodzi o filmy, kolejność przedstawia się następująco: „Thor: Love and Thunder”, „Black Adam” i „Top Gun: Maverick”. Kolej na sportowców. Tenisiści zajęli trzy pierwsze miejsca wśród najczęściej wyszukiwanych sportowców na całym świecie. Novak Djokovic zajął pierwsze miejsce, a Rafael Nadal i Serena Williams zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Jeśli chodzi o najczęściej wyszukiwane pytania w Stanach Zjednoczonych, Google ujawnił, że najpopularniejszym zapytaniem zaczynającym się od „What is…” było „What is NATO?” (Co to jest NATO?). Drugim najczęściej wyszukiwanym hasłem w tej kategorii było „What is Monkeypox?” (co to jest małpia ospa), a trzecim „What is rsv?”

Jeśli chodzi o pytania zaczynające się od słów „Where is...(Gdzie jest…), najczęściej wyszukiwanym pytaniem było „Where is Hurricane Ian now” (Gdzie jest teraz huragan Ian?). Drugim najczęściej wyszukiwanym hasłem było „Where is the Super Bowl this year?” (Gdzie rozgrywany jest w tym roku mecz Super Bowl; chodzi o futbol amerykański) a następnie „Where is Tonga?”) „Gdzie jest Tonga?” (Tonga to archipelag wysp).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200