Raport Clearswift: spam skuteczniej omija filtry

Według najnowszego raportu 'Spam Index', publikowanego co miesiąc przez firmę Clearswift, spamerzy są coraz bardziej skuteczni w omijaniu filtrów antyspamowych.

We wrześniu tego roku odnotowano rosnącą liczbę wiadomości uznanych za spam, które rzekomo wysłane zostały z autentycznych stron WWW. Domeny takie nie znajdują się na tzw. 'czarnych listach' i nie są blokowane przez filtry antyspamowe. Zastosowana technika pozwoliła ominąć zabezpieczenia antyspamowe. Widoczne stało się też częstsze używanie wyszukanych zdań i sentencji w spamie. Spamerzy posługują się bardziej wyrafinowanym językiem, aby utrudnić filtrom słownikowym identyfikowanie spamu na podstawie słów i fraz.

Zmniejszyła się natomiast znacznie liczba spamu określanego mianem 'Nigerian 419', którego celem było internetowe wyłudzanie pieniędzy. We wrześniu wyniosła ona tylko 0,1 proc. ogółu spamu. Ma to prawdopodobnie związek z niedawnymi masowymi aresztowaniami osób zamieszanych w oszustwa 'Nigerian 419'.

Spadła również liczba spamu zachęcającego do gier w kasynach internetowych. We wrześniu wynosiła ona 0,01 procent, podczas gdy jeszcze w sierpniu utrzymywała się na poziomie 2,2 procent. Odnotowano też o 8,5 proc. mniej niechcianych wiadomości nakłaniających do zakupu leków i medykamentów. Wiadomości o takich treściach stanowiły 32,5 proc. ogółu wiadomości uznanych za spam.

Wyniki 'Spam Index' opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe, z których korzysta ponad 20 milionów użytkowników.

Więcej informacji na stronie: http://www.clearswift.com/news/item.aspx?ID=956

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200