Raport BSA o naruszaniu praw autorskich

Business Software Alliance (BSA) – organizacja skupiająca największych producentów oprogramowania – podała najnowsze wyniki dotyczące skali kradzieży własności intelektualnej. W skali globalnej odnotowano wzrost naruszeń praw autorskich z 37% w 2000 r. do 40% w 2001 .

Business Software Alliance (BSA) – organizacja skupiająca największych producentów oprogramowania – podała najnowsze wyniki dotyczące skali kradzieży własności intelektualnej. W skali globalnej odnotowano wzrost naruszeń praw autorskich z 37% w 2000 r. do 40% w 2001 r. Straty z tego powodu szacowane są na 11 mld USD. W Polsce wskaźnik nielegalnego oprogramowania spadł z 54% w 2000 r. na 53% w 2001 r.

Według corocznego badania przeprowadzonego przez BSA, kradzież własności intelektualnej producentów oprogramowania wzrosła z 37% w 2000 r. do 40% w 2001 r. Już drugi rok z rzędu odnotowano wzrost udziału nielegalnego oprogramowania na rynku globalnym. Natomiast wskaźnik nielegalnego oprogramowania w Europie Zachodniej wzrósł o 3% i obecnie wynosi 37%.. Przekłada się to na straty producentów oprogramowania, o wartości 2,7 mld USD. Największy wzrost naruszeń praw autorskich odnotowano we Francji i Niemczech, gdzie wskaźniki wzrosły odpowiednio z 40 do 46% i z 28 do 34%.

Zobacz również:

  • FBI ostrzega przed wyłudzeniami z wykorzystaniem kryptowalut
  • Wielka Brytania dokonała pierwszej konfiskaty NFT

Europa Wschodnia charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem kradzieży własności intelektualnej wynoszącym obecnie 67%. Szacowane straty wzrosły z 404 mln USD w 2000 r. do ponad 434 mln USD w 2001 r. Najwyższe wskaźniki nielegalnego oprogramowania w Europie Wschodniej ponownie odnotowano w Rosji, Ukrainie oraz innych krajach WNP (w sumie 87%). W Polsce, trzecim co do wielkości kraju tego regionu, wskaźnik nielegalnego oprogramowania spadł z 54 do 53%. W Czechach ponownie odnotowano najniższy wskaźnik w regionie wynoszący 43%.

Badania, na zlecenie BSA, przeprowadziła niezależna firma analityczna International Planning and Research Corporation (IPR). W badaniu wzięto pod uwagę wielkość sprzedaży oraz dane rynkowe z sześciu największych regionów świata dotyczące 26 aplikacji dla przedsiębiorstw. Porównano dwa zestawy danych: popyt na nowe aplikacje i wielkość sprzedaży legalnego oprogramowania. Informacje zaczerpnięto z dwóch podstawowych źródeł: danych o sprzedaży oprogramowania w firmach należących do BSA oraz danych dostarczonych przez firmę zajmującą się badaniami rynku technologii, MetaFacts.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200