Ransomware znacznie skuteczniej atakuje korporacyjne PC

Wg najnowszego raportu firmy Kaspersky korporacyjne komputery znacznie częściej infekowane są przez ransomware.

Firma Kaspersky opublikowała raport na temat ataków cybernetycznych, których celem były sieci korporacyjne w 2015 roku. Wynika z niego, że cyberprzestępcy w porównaniu do 2014 roku są nieco bardziej aktywni. Znacznie częściej sięgają jednak po groźną broń jaką jest ransomware, czyli rodzaj szkodnika, który przejmuje pliki użytkownika, szyfruje je i żąda przelania gotówki na wskazane konto w zamian za hasło.

Wnioski płynące z raportu firmy Kaspersky:

- w 2015 roku 58% korporacyjnych komputerów PC było celem ataku ze strony złośliwego oprogramowania (2014 r.: 55%)

Zobacz również:

  • Polskie firmy pod ostrzałem oprogramowania ransomware
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Wykryto niebezpieczne złośliwe oprogramowanie na macOS

- większość ataków ukierunkowanych było na biurowe oprogramowanie (udział takich ataków w atakach na komputery korporacyjne był trzy razy większy niż w przypadku "zwykłych" użytkowników)

- do 29% ataków na korporacyjne sieci dochodziło za pośrednictwem internetu

- 41% atakowanych komputerów korporacyjnych musiało stawić czoła atakom pochodzącym z sieci wewnętrznej i ze strony zainfekowanych przenośnych dysków/pendrive'ów

- 2015 to rok ransomware

Firma Kaspersky szczególnie podkreśla rolę ostatniego z wspomnianych zagrożeń. W raporcie czytamy, że wykryła ona w 2015 roku ponad 51 000 udanych infekcji malware, podczas gdy rok wcześniej było ich ponad 21 000. Mamy więc tutaj do czynienia ze znacznym wzrostem skuteczności tego szalenie groźnego narzędzia.

Kaspersky zaleca, aby ci, którzy padli ofiarą ataku ransomware kontaktowali się z organami ścigania oraz ekspertami od spraw związanych z bezpieczeństwem komputerów. Wiele przykładów wskazuje bowiem na to, że cyberprzestępcy nie zawsze dotrzymują słowa i pozwalają na odblokowanie danych po przesłaniu pieniędzy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200