Ransomware wciąż głównym cyberzagrożeniem

Wg raportu Trend Micro tylko w pierwszym półroczu br. wzrost cyberataków był o połowę większy niż w roku ubiegłym. Ransomware pozostaje głównym zagrożeniem, a cyberprzestępcy udoskonalają metody ataków

Ransomware wciąż głównym cyberzagrożeniem

kjpargeter/Freepik.p

Trend Micro Incorporated, jedna z najpotężniejszych światowych graczy w dziedzinie cyberzabezpieczeń, poinformował, że w pierwszej połowie 2021 r. zablokował dla klientów 40,9 mld zagrożeń e-mail oraz szkodliwych plików i adresów URL, co stanowi wzrost o 47% w porównaniu z 2020.

Hakerzy celowali w duże, renomowane firmy i wykorzystywali zaawansowane narzędzia i techniki o długotrwałym działaniu (Advanced Persistent Threat) do kradzieży i szyfrowania danych ofiar. To wyjaśnia miejsce ransomware na niechlubnym podium.

Zobacz również:

  • Ataki ransomware pozostają nadal numerem 1
  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Tylko sektor bankowy odnotował w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wzrost ataków ransomware. Inne wnioski płynące z raportu Trend Micro:

• Liczba ataków typu business email compromise (BEC) wzrosła o 4%, prawdopodobnie w wyniku nowych możliwości, jakie stworzyła dla cyberprzestępców pandemia COVID-19.

• Górnicy kryptowalutowi stali się najczęściej wykrywanym szkodliwym oprogramowaniem, wyprzedzając w ostatnich miesiącach WannaCry i powłoki web shell.

• W ramach programu Zero Day Initiative wykryto 770 luk w zabezpieczeniach, co oznacza niewielki (2%) spadek w stosunku do 1. poł. 2020 r.

• Wykryto w sumie 164 szkodliwe aplikacje wykorzystane do dokonania oszustw związanych z COVID-19, z których 54% podszywało się pod TikToka.

Pełny raport. „Attacks from All Angles: 2021 Midyear Security Roundup” dostępny jest pod adresem:

https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/attacks-from-all-angles-2021-midyear-security-roundup. Firma opracowuje go co pół roku, aby na bieżąco reagować na zagrożenia.

Oprac. na podstawie informacji prasowych AŁ

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200