Ranking Fast 50 w 2019

Polska była krajem najliczniej reprezentowanym krajem w 20 edycji rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Wśród laureatów znalazło się 19 firm z naszego kraju ale żadna nie zajęła wysokiej pozycji w rankingu.

Idea rankingu - identyfikacja najszybciej rosnących, innowacyjnych firmy technologicznych - narodziła się w Dolinie Krzemowej” w 1995 roku. Obecnie ranking jest przeprowadzony co roku i obejmuje kilkadziesiąt krajów świata, w tym ujęte razem kraje Europy Środkowej. Kryterium oceny jest wzrost przychodów operacyjnych rok do roku.

W 20. edycji rankingu uwzględniono rekordową liczbę spółek, ponad 300, z czego blisko 100 pochodziło z Polski. Najwięcej polskich firm w rankingu wytwarza oprogramowanie – 31, sektor „media i rozrywka” reprezentowało 10 firm a producentów i dostawców sprzętu IT – 7 podmiotów.
Ranking obejmuje kategorię główną „Technology Fast 50", kategorię „Wschodzące Gwiazdy” oraz „Wielka Piątka”.

Technology Fast 50

Do głównej kategorii były kwalifikowane firmy prowadzące działalność na rynku co najmniej od czterech lat i osiągały przychody operacyjne powyżej 50 tys. euro w roku 2015, 2016, 2017 oraz 100 tys. euro w 2018 roku. Spośród 50 nagrodzonych firm 37 to debiutanci. Średni wzrost przychodów operacyjnych firm z tej kategorii w 2018 roku wyniósł 1129% od 2015 r. Dla porównania w 2017 roku odnotowano wzrost o 1290 % od 2014 roku. Oznacza to spadek dynamiki przychodów w sektorze nowoczesnych technologii.

Najwięcej nagrodzonych firm w kategorii głównej „Technology Fast 50” pochodziło z Czech – 19. Polska zajęła drugie miejsce z 11 firmami. Dla porównania w roku poprzednim uhonorowano 18 polskich firm, dwa lata temu 19 a w 2015 roku – 17. Chorwacja jako trzecia mogła się poszczycić 6 firmami.

Liderem rankingu została firma Voltas IT. Litewski producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców w okresie czterech lat odnotował wzrost przychodów operacyjnych o 5734%. "Voltas działa w branży samochodowej, która do tej pory nie była szczególnie widoczna w naszym zestawieniu. Takich perełek mamy więcej. Aż 37 firm na 50 to debiutanci" – mówi Agnieszka Zielińska, Lider Programu Technology Fast 50 w Deloitte Central Europe.

Na podium znalazły się także dwie czeskie firmy: Prusa Research s.r.o (sprzęt komputerowy) oraz Blindspot Solutions s.r.o. (oprogramowanie). Po raz pierwszy od kilku lat w pierwszej dziesiątce nie znalazła się polska firma. Najwyżej z polskich firm uplasowała się spółka informatyczna Noctuai (dawniej Semantive), która zajęła 14. miejsce.

TOP 10 - Kategoria „Technology Fast 50”

Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)

Voltas IT Litwa Oprogramowanie 5734

Prusa Research s.r.o. Czechy Sprzęt komputerowy 4527

Blindspot Solutions s.r.o. Czechy Oprogramowanie 4445

Itrinity Słowacja Oprogramowanie 3066

Prati me d.o.o. Chorwacja Media i rozrywka 2821

Dyntell Magyarorszag Kft Wegry Oprogramowanie 2537

SuperScale Słowacja Media i rozrywka 1933

Cleveron Estonia Sprzęt komputerowy 1799

Sewio Networks s.r.o. Czechy Sprzęt komputerowy 1285

Applifting s.r.o. Czechy Oprogramowanie 1265

Źródło: Deloitte

Wschodzące Gwiazdy

Wntej podkategorii są kwalifikowane młode firmy, działające nie krócej niż trzy lata i w okresach rocznych (2016 – 2018) osiągnęły przychody operacyjne powyżej 30 tys. euro. Wyróżniono 18 firm, w tym 7 z Polski oraz 6 z Czech. Liderem rankingu został czeski fintech FF Trader s.r.o., który w okresie trzech lat zanotował dynamikę przychodów operacyjnych na poziomie 1465%.

Podkategoria „Wschodzące Gwiazdy”

Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)

FF Trader s.r.o. Czechy Fintech 1465

Borza terjatev, d.o.o. Słowenia Fintech 1296

Shop Support s.r.o. Słowacja Komunikacja 1121

Zdrowegeny.pl Sp. z o.o. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 1085

RTSmunity a.s. Czechy Oprogramowanie 851

Wultra s.r.o. Czechy Oprogramowanie 822

Mintos Marketplace Łotwa Fintech 791

EXPONEA Holding a.s. Słowacja Oprogramowanie 761

Monitora Media s.r.o. Czechy Oprogramowanie 750

Telmedicin Sp. z o.o. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 652

Lead Investments Sp. z o.o. Polska Media i rozrywka 622

Delante Media Sp. z o.o. sp.k. Polska Media i rozrywka 589

Applover Sp. z o.o. Polska Oprogramowanie 567

Recombee, s.r.o. Czechy Oprogramowanie 562

Matapo s.r.o. (BlindShell) Czechy Oprogramowanie 550

WEB Project, s.r.o. Czechy Oprogramowanie 537

obido Sp. z o. o. Polska Oprogramowanie 523

Warsaw Genomics Sp. z o.o. Polska Ochrona zdrowia i nauki medyczne 509

Źródło: Deloitte

Wielka Piątka

W tej kategorii znajdują się firmy prowadzące działalność od co najmniej czterech lat, które w latach 2015-2017 osiągały przychody operacyjne powyżej 25 mln euro w 2018 roku. 4 podmioty pojawiły się po raz pierwszy. Średni wzrost przychodów operacyjnych nagrodzonych firm wyniósł 1793%. Ranking zdominowały czeskie spółki a liderem została Prusa Research s.r.o. z Pragi, dostawca drukarek 3D, która odnotowała wzrost przychodów operacyjnych o 4527%. Polska spółka RTB House S.A., która specjalizuje się w innowacyjnej technologii retargetingowej opartej na uczeniu maszynowym, uplasowała się na 5 miejscu. W ubiegłym roku RTB House S.A. zdobyła 2. miejsce w tej samej podkategorii oraz 32. miejsce w kategorii głównej.

Podkategoria „Wielka Piątka”

Nazwa firmy Kraj Sektor Wzrost (proc.)

Prusa Research s.r.o. Czechy Sprzęt komputerowy 4527

Cleveron Estonia Sprzęt komputerowy 1799

Velká Pecka s.r.o. Czechy Oprogramowanie 1.166

Kiwi.com Czechy Oprogramowanie 950

RTB House S.A. Polska Media i rozrywka 523

Źródło: Deloitte

Nagrody specjalne

Jury konkursu przyznało nagrodę Most Disruptive Innovation chorwackiej spółce Rimac Automobili, będącej producentem samochodów elektrycznych, zespołów napędowych i systemów akumulatorowych. Laureatem tej nagrody może zostać spółka, której technologie, produkty lub usługi mają szansę stać się przełomowe i wywrzeć pozytywny, rewolucyjny wpływ na rynek krajowy i zagraniczny.

Nagrodę Social Impact Award za umiejętne łączenie rozwoju innowacyjnych produktów i usług technologicznych z pozytywnym oddziaływaniem na społeczności i środowisko otrzymała polska spółka Warsaw Genomics, twórca programu Badamy Geny. Celem firmy jest stworzenie i udostępnienie wszystkim Polakom testów genetycznych, opartych o najnowsze osiągnięcia światowej nauki, w celu identyfikacji osób narażonych na wysokie ryzyko choroby nowotworowej.

W tegorocznym rankingu zwiększyła się liczba debiutujących firm. Swoje miejsce zaznaczyła branża samochodowa. Jest więcej firm z branży medycznej, gdzie Polska wystawiła mocną reprezentację. Wśród „Wschodzących gwiazd” pojawiły się fintechy, które są znakiem czasu transformacji cyfrowej w sektorze finansowym. Udział producentów oprogramowania, dostawców sprzętu IT i działających w branży media i rozrywka nie zmienił się. Zwiększyła się natomiast wobec ubiegłego roku liczba debiutujących firm. Ranking pokazuje spadek dynamiki wzrostu przychodów operacyjnych firm wobec poprzedniego roku. W tym roku żadna z polskich firm nie zajęła wysokiej pozycji w kategorii głównej i dwóch podkategoriach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200