Rambus: wyrok w sprawie patentów

Kalifornijski Sąd Okręgowy nakazał firmie Hynix Semiconductor zapłatę 306,5 mln USD na rzecz spółki Rambus. Kara została nałożona za naruszenie praw patentowych dotyczących pamięci półprzewodnikowych.

Sędziowie orzekli, że Hynix Semiconductor dopuściła się naruszenia 10 praw patentowych, należących do znanego producenta pamięci. Roszczenia spółki Rambus dotyczyły technologii stosowanych w układach pamięci SDRAM (synchronous dynamic RAM), DDR SDRAM (double data rate SDRAM) oraz DDR2 (double data rate 2), które spółka Hynix wykorzystała w sprzedawanych przez siebie modułach (w okresie od czerwca 2000 r. do końca ub. r.).

Przedstawiciele Hynix Semiconductor zapowiedzieli, że wniosą apelację od wyroku. Chcą także zwrócić uwagę sądu na, ich zdaniem, bezprawne działania spółki Rambus, dążącej do monopolizacji rynku i zwalczanie konkurencji poprzez nadużywanie praw do opatentowanych technologii produkcji pamięci.

Tymczasem na rozpatrzenie czeka kolejny pozew przeciwko Hynix Semiconductor, w którym spółka Rambus domaga się sądowego zakazu produkowania, używania i sprzedawania wszelkich rodzajów pamięci, sygnowanych marką Hynix, a wykorzystujących jej rozwiązania. W przeszłości Rambus oskarżał o naruszenie praw patentowych takie firmy, jak Micron Technology, Samsung Electronics i Nanya Technology.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200