Radiowe układy scalone 80 Gb/s

CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation; australijska, narodowa agencja naukowa) twierdzi, że opracowała układy scalone wspierające fale o milimetrowej długości (mikrofale), które pozwalają transmitować dane drogą radiową dwa razy szybciej niż w przypadku dostępnych obecnie rozwiązań.

Układy (zaprojektowane przez grupę czterech naukowców, na czele której stoi dr Jay Guo) wykorzystują częstotliwość 200 GHz, wspierając fale o milimetrowej długości. Chipsety przetwarzają dane z szybkością dochodzącą do 80 Gb/s i mogą być wykorzystane do transmitowania danych drogą bezprzewodową zarówno wewnątrz budynków, jak i na otwartej przestrzeni.

Produkty mogą być też przydatne przy konstruowaniu innych rozwiązań, np. urządzeń medycznych tworzących obrazy (radiologia, scyntygrafia czy tomografia komputerowa) lub urządzeń wykrywających ukryte obiekty (np. w bagażach osób podróżujących samolotami). Ponieważ układy wykorzystują częstotliwości z zakresu 180-220 GHz, urządzenia odwzorowujące obrazy oferują wyższe rozdzielczości, mają większy zasięg i mogą z dużą dokładnością skanować określoną przestrzeń, wykrywając w niej obecność człowieka (monitoring).

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Qualcomm będzie współtworzyć z Google układy scalone RISC-V dla elektroniki wearable
  • Indie chcą, aby każdy smartfon posiadał radio FM

CSIRO podjął już rozmowy z producentami urządzeń bezprzewodowych, co może zaowocować pojawieniem się na rynku rozwiązań radiowych opartych na tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200