Radeon HD 3850 vs GeForce 8600 GTS - dwa razy lepsza wydajność w tej samej cenie

Oszczędniej i rozsądniej

Dużo większym plusem jest wbudowana w karty technologia ATI PowerPlay, która pozwala oszczędzić sporo energii. PowerPlay to trzy tryby pracy karty - najniższy 2D (funkcje 3D procesora nie są potrzebne), średni (dla gier nie wymagających maksimum wydajności GPU) i oczywiście pełny gdy GPU pracuje pełną parą. Poszczególne tryby uruchamiane są automatycznie na podstawie monitoringu obciążenia karty graficznej. Dynamicznie dopasowywana jest częstotliwość pracy procesora i jego napięcie. Wydawałoby się, że znając podobne rozwiązania z GPU instalowanych w notebookach, wszystkie procesory graficzne do desktopów także powinny być wyposażone w takie systemy. Niestety tak nie jest i dopiero teraz doczekaliśmy się PowerPlay w kartach dla "blaszaków".

Radeon HD 3850 vs GeForce 8600 GTS - dwa razy lepsza wydajność w tej samej cenie

Nowe tryby pracy wielomonitorowej pojawią się w styczniu 2008 wraz z nowymi sterownikami

Pamiętacie zapewne aferę jaka wybuchła w momencie ujawnienia faktu braku procesor wideo UVD w topowych Radeonach HD 2900 XT. AMD tłumaczyło, że użytkownik tak wydajnej karty z pewnością ma odpowiednio mocny system, który udźwignie zadanie dekodowania filmów HD bez konieczności wspomagania ze strony GPU. Zadaliśmy wtedy pytanie retoryczne - każdy procesor 2-rdzeniowy taki proces udźwignie, lecz dlaczego rezygnować z kilkudziesięcioprocentowego spadku jego obciążenia wykorzystując UVD?

Zobacz również:

  • "Dostajemy 200 stopionych kart RTX 4090 miesięcznie". Serwis ostrzega

Koniec końców UVD trafiło do Radeonów HD 3850 i 3870. Ten procesor wideo pozwala na zdecydowane odciążenie CPU od całego procesu dekodowania filmów zapisanych m.in. kodekami VC-1 (najpopularniejszy na płytach HD DVD) i H.264/AVC (dominujący na dyskach Blu-ray). Niestety implementacja gniazda HDMI (dostępne dzięki specjalnej przejściówce DVI - HDMI) pozostała w tej samej, antycznej wersji 1.1, która obsługuje tylko ścieżki audio 5.1. Panowie z ATI - dyski Blu-ray i HD DVD to nie tylko świetnej jakości obraz ale także dźwięk. Wymagający widz chce słuchać muzyki zapisanej w nieporównywalnie lepszej jakości jaką oferują kodeki Dolby TrueHD i DTS-HD (wersje High Resolution i Master Audio). Implementacja HDMI w wersji 1.1 to uniemożliwia, a takie ścieżki bardzo często spotyka się na dyskach optycznych nowego typu.

4 karty razem

Nowe Radeony to także możliwość korzystania z nowego rodzaju połączenia CrossFireX. Na płytach wyposażonych w chispety AMD 790FX będzie możliwe łączenie aż 4 kart ATI, które jednocześnie zajmą się tworzeniem scen 3D. To również pozwala np. na podłączenie 8 monitorów, co może spodobać się części użytkowników biznesowych.

Wydajność

Konfiguracja platformy testowej: płyta główna ASUS P5K Deluxe, 2x1 GB RAM Patriot DDR2 800 (PDC22G6400LLK), procesor Intel Core 2 Extreme X6800, dysk twardy Samsung SP2004C SATA, system operacyjny Windows Vista Ultimate PL 32-bit

Radeon HD 3850 vs GeForce 8600 GTS - dwa razy lepsza wydajność w tej samej cenie

Dane techniczne kart graficznych

Radeon HD 3850 vs GeForce 8600 GTS - dwa razy lepsza wydajność w tej samej cenie

Wyniki testów kart graficznych

Wystarczy spojrzeć w prezentowaną tabele z wynikami testów aby zauważyć, że nowy Radeon HD 3850 w swojej kategorii cenowej nie ma po prostu konkurencji. Wyprzedza GeForce 8600 GTS co najmniej o dwie długości i zapewnia płynną grę w większości nowych gier. W mniej wymagających tytułach nie straszne mu nawet najwyższe rozdzielczości, lecz trzeba pamiętać, że jest to karta z niższego przedziału cenowego, która np. do gry w Crysis czy World in Conflict, przy uruchomionych wszystkich wodotryskach graficznych po prostu się nie nadaje. Już za kilka dni zaprezentujemy Wam testy droższej wersji Radeon HD 3870 i skonfrontujemy jej wydajności z GeForce 8800 GT, hitem ostatnich tygodni, który prezentowaliśmy w artykule GeForce 8800 GT - to musi być hit.


TOP 200