Rada UE zatwierdziła formalnie wartą 43 mld euro Chips Act - wyczekiwaną ustawę o układach scalonych

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wczoraj oficjalnie ostateczną wersję ustawy Chips Act. Dzięki niej udział naszego kontynentu w światowym rynku półprzewodników powinien wzrosnąć do końca tej dekady dwukrotnie, z 10% do 20%.

Ustawa Chips Act została przyjęta i ratyfikowane przez kraje UE w trzecim kwartale zeszłego roku. Miał ono na celu stworzenie lepszych warunków dla krajów członkowskich UE produkujących półprzewodników, jak również przyciągnąć inwestycji i promować badania nad nowymi technologiami produkcji układów scalonych.

Ustawa była w istocie rzeczy odpowiedzią na podobne przepisy uchwalane na całym świecie przez inne organizacje działające w tym obszarze, które starały się w ten sposób uchronić należące do nie kraje przed recesją. A w dłuższej perspektywie przyczyni się ona również do odrodzenia europejskiego przemysłu elektronicznego i zmniejszenia jego zależności od zagranicznych firm.

Zobacz również:

  • Jak wybrać oprogramowanie do zarządzania zrównoważonym rozwojem?
  • UE ukarała TikTok olbrzymią karą

W ocenie analityków tego rynku, ustawa zapewni 43 miliardy euro na inwestycje prywatne i publiczne, których ostatecznym celem jest podwojenie światowego udziału UE w produkcji chipów. Po podpisaniu przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200