Rada UE zatwierdziła formalnie wartą 43 mld euro Chips Act - wyczekiwaną ustawę o układach scalonych
-
- Janusz Chustecki,
- 27.07.2023, godz. 11:07
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wczoraj oficjalnie ostateczną wersję ustawy Chips Act. Dzięki niej udział naszego kontynentu w światowym rynku półprzewodników powinien wzrosnąć do końca tej dekady dwukrotnie, z 10% do 20%.

Ustawa Chips Act została przyjęta i ratyfikowane przez kraje UE w trzecim kwartale zeszłego roku. Miał ono na celu stworzenie lepszych warunków dla krajów członkowskich UE produkujących półprzewodników, jak również przyciągnąć inwestycji i promować badania nad nowymi technologiami produkcji układów scalonych.
Ustawa była w istocie rzeczy odpowiedzią na podobne przepisy uchwalane na całym świecie przez inne organizacje działające w tym obszarze, które starały się w ten sposób uchronić należące do nie kraje przed recesją. A w dłuższej perspektywie przyczyni się ona również do odrodzenia europejskiego przemysłu elektronicznego i zmniejszenia jego zależności od zagranicznych firm.
Zobacz również:
W ocenie analityków tego rynku, ustawa zapewni 43 miliardy euro na inwestycje prywatne i publiczne, których ostatecznym celem jest podwojenie światowego udziału UE w produkcji chipów. Po podpisaniu przez przewodniczących Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie trzeciego dnia po jej opublikowaniu.