Rada Ministrów chce żeby Polska przystąpiła do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu

Jak podaje na swojej stronie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przystąpienie Polski do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu. Rada Ministrów podejmie decyzję w tej sprawie najprawdopodobniej w pierwszej połowie kwietnia. Do tego czasu ma się jeszcze odbyć dyskusja o planie działań na rzecz Otwartego Rządu.

Partnerstwo na Rzecz Otwartego Rządu to inicjatywa rządów Brazylii, Indonezji, Meksyku, Norwegii, Filipin, RPA, Wielkiej Brytanii i USA. Jej celem jest między innymi zwiększanie przejrzystości działań władzy, walka z korupcją, wzmacnianie pozycji obywateli i wdrażanie nowoczesnych technologii w celu poprawy jakości pracy administracji. W przyjętej 20 września 2011 roku deklaracji inicjującej Partnerstwo państwa w nim uczestniczące zobowiązują się do przestrzegania zasady otwartości w kontaktach z obywatelami, tak aby świadczone usługi były jak najlepsze, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów publicznych, zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i zapewnieniu bezpieczeństwa wspólnotom. Deklarują też zwiększenie dostępu do informacji na temat działań rządowych, wsparcie uczestnictwa w życiu społecznym, wdrażanie najwyższych standardów rzetelności zawodowej w całej administracji. Nadzór nad przestrzeganiem założeń deklaracji sprawuje komitet, w którego skład wchodzą przedstawiciele rządów i organizacji pozarządowych.

Zobacz również:

  • Policja z nową usługą - trwają testy e-Notatnika
  • Rosja stara się zemścić na USA - iPhone znika z Kremla
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200