RSA autoryzuje przez SMS-y

RSA Security wprowadza na rynek oprogramowanie umożliwiające uwierzytelnianie dostępu za pomocą telefonów komórkowych. Rozwiązanie jest przeznaczone dla firm wykorzystujących platformę RSA SecurID, w którym funkcję zabezpieczającego tokena spełnia komórka.

Zdalne logowanie do firmowej sieci czy serwisu internetowego przebiega w tradycyjny sposób z wykorzystaniem loginu i hasła. Nazwa użytkownika jest następnie porównywana z przypisanym w procesie pierwszej rejestracji numerem telefonu komórkowego, na który automatycznie jest przesyłana wiadomość z jednorazowym hasłem umożliwiającym ostateczną autoryzację w systemie.

Według RSA, brak konieczności dystrybucji dodatkowych urządzeń autoryzacyjnych (karta, token) poszerza możliwość zastosowania rozwiązania, nie tylko do zabezpieczania korporacyjnych sieci, lecz również uwierzytelniania dostępu do transakcyjnych serwisów internetowych. Oprogramowanie RSA Mobile będzie dystrybuowane jako moduł działający po stronie serwera, połączony z bramką SMS wybranego operatora GSM.

Jak zapewniają przedstawiciele RSA, z przeprowadzonych w kilku krajach testów rozwiązania wynika, że 90% wiadomości z hasłem docierało do użytkownika w czasie nie przekraczającym 8 s. Oprogramowanie RSA Mobile będzie dostępne pod koniec września. Cena licencji dla jednego użytkownika wyniesie 5-10 USD rocznie.


TOP 200