RSA Europe 2012: bezpieczeństwo ważniejsze od prywatności

Art Coviello otwiera RSA Europe

Zaplecze cyberprzestępców

Do przeprowadzenia zaawansowanych ataków potrzebny jest storage, komputery i wydajne łącze internetowe. Ale czy można mieć duże centrum danych, które będzie niewidoczne dla FBI, Interpolu itp. organizacji?

Zdaniem eksperta firmy Symantec jest to możliwe - w państwach o zaawansowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, ale niezbyt zawansowanych regulacjach prawnych dotyczących cybrerprzestępczości. Co więcej, według badań Symanteca takie centrum danych to koszt zaledwie 85 USD/mies.

Polecamy SHA-3 będzie jak gąbka

Francis de Souza zwrócił także uwagę na to, że cyberprzestępcy nie stronią od małych firm, a skutecznie zaatakowany smartfon biznesmena może być świetną drogą dotarcia do strategicznych zasobów dużych korporacji czy nawet agencji rządowych, z którymi taka mała firma współpracuje.

Od strony praktycznej

Konferencja to nie tylko wystąpienia wielu przedstawicieli najważniejszych firm związanych z bezpieczeństwem ale (przede wszystkim) wiele sesji technicznych i warsztatowych prezentujących praktyczną wiedzę związaną z tą tematyką. Na jednych z warsztatów zaprezentowano, w jaki sposób na podstawie metadanych z materiałów dostępnych na stronach konferencji dotrzeć do podwykonawcy przygotowującego je i - przez odpowiednio spreparowanego maila z prezentacją PowerPointa - dostarczyć exploit jej uczestnikom.

Konferencja RSA Europe odbyła się w dniach 9-12 października 2012 w Londynie. Następna jej edycja będzie w Amsterdamie.


TOP 200