REV 2.2 - krok Red Hat ku wirtualizacji desktopa

Firma uaktualniła swoją platformę wirtualizacji - Red Hat Enterprise Virtualization (REV) - dołączając do niej wsparcie wirtualizacji desktopa.

Wersja beta REV 2.2 ma kilka nowych programów, które mają zapewniać możliwość uruchamiania infrastruktury wirtualizacji desktopa (VDI). Pozwoli to na wdrażanie desktopów RHEL (Red Hat Enterprise Linux) lub Windows XP i Windows 7 na bezpiecznej platformie hypervisora. Używając VDI przenosi się system operacyjny od użytkownika końcowego do centrum danych, gdzie może być łatwiej zarządzany i utrzymywany.

REV jest pakietem różnych zintegrowanych aplikacji Red Hat, który ma udostępnić przedsiębiorstwom możliwości wirtualizacji. Pakiet obejmuje konsolę zarządzania wirtualizacją, jak również KVM (Kernel-Based Virtual Machine). KVM jest także w Red Hat Enterprise Linux. REV pozwala na uruchamianie hostowanych wersji Linux lub Windows.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Nowa wersja REV zawiera SPICE (Simple Protocol for Independent Computing Environments) do zdalnego interpretowania desktopów. Red Hat nabył to oprogramowanie wraz z firmą Qumranet w 2008 r. Pakiet wyposażono również w brokera połączeń - portal webowy, na którym użytkownicy logują się w celu przeniesienia formy desktopa na swoje maszyny klienckie.

Wcześniej możliwości w zakresie desktopa były dostępne jako niezależna oferta REV, natomiast w wersji 2.2 edycję serwerową i desktopową połączono w jeden pakiet.

Poza dodaniem wirtualizacji desktopa, REV 2.2 wprowadza kilka innych, nowych mechanizmów. Przede wszystkim możliwość importowania maszyn wirtualnych z platform takich dostawców jak VMware, Citrix i Microsoft. W tym celu REV wykorzystuje otwarty standard obrazów maszyn wirtualnych OVF (Open Virtualization Format). Jest to także pierwsze wydanie z oprogramowaniem do konwersji maszyn wirtualnych V2V, które może przekształcać maszyny wirtualne VMware lub Xen, tworzone w ramach Red Hat Enterprise Linux, na maszyny wirtualne KVM. Firma planuje także dołączenie funkcjonalności pozwalającej na konwersje maszyn wirtualnych utworzonych również na platformach Windows

REV 2.2 ma także hurtownię danych do monitorowania wydajności i użytkowania maszyn wirtualnych, z której dane mogą być wykorzystywane przez większości narzędzi BI (Business Intelligence) opartych na SQL.

Powiększono również maksymalny rozmiar maszyn wirtualnych - z 64 do 256 GB oraz liczbę wirtualnych CPU - z 8 do 16, co ma umożliwiać pracę aplikacji dla dużych przedsiębiorstw, takich np. jak oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa SAP, w jednej maszynie wirtualnej.

Finalna wersja REV 2.2 ma pojawić się jeszcze w tym półroczu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200