Qualcomm zapowiada, że jego nowy procesor zatrzęsie rynkiem smartfonów

Qualcomm ujawnił nowe dane techniczne dotyczące jego najnowszego mobilnego procesora Snapdragon 820, dzięki któremu kamery instalowane w smartfonach, tabletach oraz goglach wspierających wirtualną rzeczywistość, będą w stanie oferować dużo więcej możliwości niż ma to miejsce obecnie. Firma zapowiada premierę tego procesora w pierwszej połowie 2016 roku.

Qualcomm wiąże duże nadzieje z procesorem Snapdragon 820, szczególnie po tym, gdy jeden z dużych producentów smartfonów zrezygnował niedawno z jego układu Snapdragon 810. Chociaż Qualcomm nie poinformował nigdy oficjalnie, o kogo chodzi, to jest tajemnicą poliszynela, że jest to Samsung, który instaluje obecnie w smartfonach Galaxy S6 swoje własne układy. Obecnie procesor Snapdragon 810 jest instalowany w takich smartfonach, jak LG Flex2, HTC One M9, Xiaomi MiNote Pro czy Xperia Z4 (Sony).

Integralną częścią układu Snapdragon 820 (opartego na rodzimej architekturę Kryo, zgodnej ze specyfikacją ARM) ma towarzyszyć nowy moduł graficzny Adreno 530. Będzie on pracować – tak przynajmniej zapewnia Qualcomm – o 40% szybciej od układu GPU poprzedniej generacji, oznaczonego symbolem Adreno 430. Ma on też pobierać o 40% mniej energii.

Zobacz również:

Qualcomm zapowiada, że jego nowy procesor zatrzęsie rynkiem smartfonów

Schemat blokowy układu Snapdragon 820

Adreno 530 może wyświetlać – po podłączeniu np. tabletu wyposażonego w układ Snapdragon 830 do telewizora za pośrednictwem portu HDMI 2.0 – obrazy wideo o rozdzielczości 4K. Co więcej, układ będzie w stanie ekspediować w świat strumień danych wideo mających taką rozdzielczość również drogą radiową.

Kolejnym ważnym elementem układu Snapdragon 830 jest nowy układ ISP (Image Signal Processor), który pobiera z kamery dane wideo, przetwarza je i odsyła dalej. Tym razem Qualcomm nadał po raz pierwszy takiemu układowi firmową nazwę Spectra. To dzięki temu układowi smartfon będzie w stanie robić ostre zdjęcia przy bardzo słabym oświetleniu czy nadawać im odpowiednią, bardziej naturalną barwę.


TOP 200