Qualcomm: Zakończona sukcesem próba przełączenia rozmowy z LTE do WCDMA

Qualcomm we współpracy Ericssonem opracował rozwiązanie pozwalające przekazywać rozmowy z sieci mobilnej LTE do sieci WCDMA, wykorzystując do tego celu technologię SRVCC.

SRVCC (Single Radio Voice Call Continuity) to technologia określona przez 3GPP - wykorzystywana przez usługę VoLTE (Voice-over-LTE) - pozwalająca przełączać połączenie z sieci LTE na sieć WCDMA w sytuacji, w której klient korzystający z VoLTE opuszcza obszar pokryty siecią LTE. SRVCC to kolejny logiczny krok w planach rozwoju głosowych sieci 4G LTE. Opracowane przez Qualcomm rozwiązanie pracowało w oparciu o wielofunkcyjny procesor tej firmy oznaczony symbolem Snapdragon S4 MSM8960 3G/LTE.

Wcześniej Qualcomm zaprezentował w tym obszarze technologię CSFB (Circuit-Switched Fallback Technology), która znajduje zastosowane w smartfonach. Dzięki niej pojedynczy układ radiowy znajdujący się w telefonie może dynamicznie przełączać transmisję danych z połączenia LTE na połączenie 3G. Podobnie pracuje technologia SRVCC, z tą różnicą, iż dzięki niej pojedynczy układ radiowy może przełączać dynamicznie rozmowy z sieci LTE na sieć 3G.

Zobacz również:

  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?

Dzięki obu technologiom (SRVCC i CSFB) połączenia LTE i 3G będą mogły być obsługiwane przez jeden układ scalony. Smartfony nie będą wtedy musiały zawierać dwóch różnych układów radiowych i modemów i będą mogły być stosowane w środowiskach wykorzystujących obie sieci: LTE i 3G. Będą też dzięki temu pobierać mniej mocy.

Technologia będzie demonstrowana na stoisku firmy Qualcomm podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie, w dniach 27 lutego - 1 marca, 2012.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200