QNAP: nowe dyski sieciowe dla małych i średnich firm

QNAP Systems zaprezentował dwa nowe modele dysków sieciowych: TS-419P w obudowie tower i TS-419U w obudowie rack. Każdy z dwóch modeli obsługuje cztery dyski SATA hot-swap, dzięki czemu całkowita pojemność serwera może sięgać 8TB. Zaimplementowana jest obsługa zarówno dysków twardych 2,5 cala, jak i 3,5 cala.

TS-419P i TS-419U zostały wyposażone w procesor Marvell 1,2 GHz i pamięć 512MB DDR. Nowe urządzenia można skonfigurować w trybach RAID 0/1/5/6/5+ zapasowy lub jako JBOD. Serwery wspierają rozszerzenie pojemności RAID online oraz migracje pomiędzy różnymi poziomami RAID online, co znacznie zwiększa funkcjonalność tego sprzętu. Oba modele obsługują usługę iSCSI Target z Thin Provisioning, posiadają dwie karty sieciowe Gigabit LAN oraz wspierają usługę port trunking, a także umożliwiają konfigurację kilku adresów IP. Zarówno TS-419P, jaki i TS-419U udostępniają po cztery złącza USB i po dwa e-SATA.

QNAP TS-419P to propozycja dla użytkowników domowych czy też firm z sektora SOHO. Jest w pełni kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, jak Windows, Macintosh, Linux, UNIX, a dodatkowo ma wbudowaną funkcję media serwera UPnP/ DLNA (TwonkyMedia), który jest zgodny z wieloma playerami DLNA, jak np. konsole do gier Sony PS3 i Microsoft Xbox 360. Po zainstalowaniu aplikacji DLNA/ UPnP w telefonie iPhone lub odtwarzaczu iPod Touch, użytkownik ma dostęp do plików zgromadzonych w TS-419P. Może odtwarzać pliki wideo, muzyczne i zdjęcia poprzez sieć bezpośrednio z serwera.

Dodatkowo, na komputerze PC zainstalować można oprogramowanie QGet, które umożliwia użytkownikom zdalne zarządzanie Stacją Pobierania z obsługą BT/FTP/HTTP. TS-419P można wykorzystywać jako magazyn kopii zapasowej danych z wszystkich komputerów znajdujących się w sieci, zabezpieczając wartościowe dane. Model TS-419U ma dokładnie takie same funkcje, co model TS-419P. Jedyna różnica to obudowa 1U przeznaczona do montażu w szafie rack.

QNAP: nowe dyski sieciowe dla małych i średnich firm

TS-419P

TS-419P i TS-419U działają pod kontrolą nowej wersji firmware V3, która rozszerza możliwości tych urządzeń. Wśród funkcji znajduje się m.in. obsługa wirtualnych dysków (w sumie można połączyć w sieci poprzez iSCSI do 8 urządzeń), wyjątkowa funkcja QNAP RAID Recovery, umożliwiająca odbudowę nieaktywnej struktury RAID 1,5, lub 6, uszkodzonej np. przez przypadkowe wyjęcie dysku. Usługa Odnajdowania w Sieci została wzbogacona o protokół Bonjour oferujący dostęp do usług bez konieczności konfiguracji HTTP, SAMBA, FTP, AFP i SSH. Dodatkowo, serwer zapewnia pełną obsługę UPnP. Inne funkcje, jakie oferuje nowy firmware V3 to: wsparcie systemu plików EXT4 z obsługą dużych wolumenów i plików, obsługa SNMP oraz bitmap, przyspieszające odbudowę wolumenu RAID po awarii lub dodaniu/usunięciu dysku.

Dyski sieciowe QNAP TS-419P i TS-419U są już dostępne na polskim rynku w cenie 2490 PLN netto (TS-419P) oraz 3330 PLN netto (TS-419U). Dystrybutorami rozwiązań firmy QNAP w Polsce są: EPA Systemy Sp. z o.o. oraz Konsorcjum FEN Sp. z o.o.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200