Psion wycofuje się z rynku komputerów naręcznych

Brytyjska firma rezygnuje z produkcji palmtopów. Koncern nie zamierza już prezentować nowych modeli asystentów cyfrowych ani kontynuować prac nad urządzeniami PDA korzystającymi z technologii Bluetooth.

Firma Psion nie zamierza kontynuować prac nad produkcją komputerów naręcznych. Wynika to, zdaniem firmy, z całkowitego już nasycenia rynku urządzeniami przenośnymi, typu palmtopy i telefony komórkowe. Decyzja wycofania się z rynku urządzeń PDA pociągnie za sobą konieczne cięcia personalne - pracę w dziale Psion Digital straci ok. 250 osób. Jednostka ta zajmie się teraz produkcją notebooków pod nazwą netBook, sprzętu służącego do budowy bezprzewodowych sieci WAN i LAN, przeznaczonych na rynek klientów korporacyjnych i jednostek edukacyjnych. Zwolnienia będą kosztować firmę 41 mln USD. Firma poinformowała, że nie będzie kontynuować prac nad stworzeniem zapowiadanych uprzednio urządzeń PDA działających w oparciu o technologię Bluetooth. Ich premiera rynkowa zaplanowana była na drugą połowę 2001 r.

Psion planuje przenieść swoją działalność na rynek rozwiązań przeznaczonych dla klientów korporacyjnych. Koncern skupi się ponadto na inwestycjach w firmie Symbian. Firma ta konkuruje z Microsoftem na rynku systemów operacyjnych dla telefonów komórkowych trzeciej generacji. Symbian jest firmą joint-venture, w której większościowym udziałowcem jest Psion. Pozostałe udziały dziela między sobą Ericsson, Motorola, Matsushita i Nokia.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Siedem lat - tyle trwało wyeliminowanie Jacka w sprzęcie Apple
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200