Przyszłość pamięci masowej

Po długim okresie spadków rynek pamięci masowych zaczął szybko rosnąć. Jednocześnie pojawia się wiele nowych technologii, które zdaniem analityków Gartnera spowodują nawet 10-krotny wzrost wydajności pamięci, dostarczając poważnych argumentów uzasadniających inwestycje w modernizację infrastruktury.

Po 10 kwartałach systematycznego spadku sprzedaży w III i IV kw. 2017 r. nastąpiło wyraźne ożywienie i wzrost obrotów w tym segmencie rynku.

Według IDC, w IV kw. 2017 r. wartość sprzedaży pamięci masowych w obszarze EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) wzrosła o 11,7% w porównaniu do IV kw. roku 2016. Dane takie zostały opublikowane w marcu 2018 r. w raporcie IDC EMEA „Quarterly Disk Storage Systems Tracker, 4Q17”. Podobna jest sytuacja w skali globalnej – w III kw. 2017 r. IDC odnotowało wzrost sprzedaży o 14%.

Zobacz również:

KUP RAPORT

Raport "Computerworld TOP200" najdogodniej kupić w kiosku IDG

Przejdź do kiosku.

Warto zauważyć, że w globalnym rankingu IDC pojawia się kategoria ODM (Original Design Manufacturers) Direct. Jest to, potraktowana łącznie, grupa producentów, którzy sprzedają pamięci masowe na zamówienia składane przez operatorów największych, hiperskalowych centrów danych. Właśnie ta kategoria klientów najbardziej przyczyniła się do wzrostów segmentu obserwowanych od III kw. 2017 r., zwiększając zapotrzebowanie o blisko 55%.

W obszarze EMEA pod względem wartości najbardziej wzrosła sprzedaż pamięci wykorzystujących wyłącznie półprzewodnikowe układy flash AFA (All-Flash-Array), bo o 35,8%. Uzyskały one 31-proc. udział w całym rynku pamięci masowych. O 19,5% wzrosła też sprzedaż pamięci hybrydowych, choć ich udział utrzymuje się na podobnym poziomie. Natomiast sprzedaż pamięci wykorzystujących wyłącznie dyski HDD spadła o 18,9%.

Firmy europejskie najwyraźniej zaczęły więcej inwestować w nowoczesne systemy pamięci masowych, które są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z rosnącą liczbą przechowywanych danych oraz bardziej efektywnie obsłużyć zarówno klasyczne, jak i nowe aplikacje” – mówi Silvia Cosso, dyrektor działu IDC European Storage and Datacenter Research.

Nowe technologie zmieniają obraz rynku

Inwestycje w systemy pamięci masowej mają charakter długoterminowy. Szybki rozwój i pojawianie się nowych technologii i rozwiązań powodują, że coraz większego znaczenia nabiera przewidywanie, jakie rozwiązania mogą być potrzebne za trzy lata czy pięć lat. Dlatego znajomość trendów i kierunków rozwoju technologii staje się ważnym elementem planowania inwestycji w infrastrukturę.

Niektóre z nowych rozwiązań są mało znane i popularne, ale już za kilka lat mogą stać się standardem i warto wiedzieć, co oferują. SDS (Software Defined Storage), SAS (Shared Accelerated Storage), NVMe-oF (NVMe over Fabrics), nowej generacji pamięci nieulotne, takie jak 3D XPoint, to niektóre przykłady technologii, które będą miały istotny wpływ na to, jakie będą systemy pamięci masowej już za kilka lat.

Programowe sterowanie pamięcią masową

IDC przewiduje, że rynek systemów SDS (Software Defined Storage) będzie rósł o 13,5% rocznie do roku 2021. Wynika to z już obserwowanego trendu migracji ze sprzętowo zdefiniowanego systemu pamięci masowej do infrastruktury wykorzystującej pamięć zwirtualizowaną oraz oferowaną w chmurze.

Oprogramowanie SDS może być uruchamiane w standardowych, fizycznych serwerach, wirtualizując pamięć masową i dostarczając funkcji programowej deduplikacji danych i dynamicznego przydzielania zasobów w systemach wykorzystujących różnego rodzaju pamięci. Ułatwia to automatyzację zarządzania, zwiększenie elastyczności i wydajności systemu pamięci...

Pozostała część tekstu do przeczytania w Computerworld TOP200

Raport Computerworld TOP200 dostępny jest w w Kiosku IDG.


TOP 200