Przyszła pora na AI. Kolejna runda gospodarczej walki USA z Chinami

Nvidia i AMD muszą wstrzymać sprzedaż do Chin najbardziej zaawansowanych układów do obsługi systemów sztucznej inteligencji.

Źródło: Pexels.com, Athena

Amerykański rząd wydał decyzję zakazującą sprzedaży chińskim firmom najbardziej zaawansowanych układów scalonych, które mogą być wykorzystywane w systemach sztucznej inteligencji. Decyzja ta dotyczy dwóch z najbardziej znanych producentów Nvidii i AMD.

Według ogólnego wyjaśnienia Departamentu Handlu USA, wprowadzane restrykcje mają na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej.

Zobacz również:

Administracja amerykańska wprowadziła te regulacje ze skutkiem natychmiastowym uzasadniając je ryzykiem, że objęte zakazem produkty mogą być wykorzystywane w chińskich systemach wojskowych.

Chińskie władze skrytykowały oczywiście tą decyzję zarzucając, że narusza ona zasady międzynarodowego prawa gospodarczego i handlowego oraz jest sprzeczna z ideą uczciwej konkurencji.

Nvidia ujawniła, że zakaz eksportu obejmuje układy A100 i nowsze takie jak H100, które zostały zaprojektowane specjalnie do przyspieszenia procesów uczenia maszynowego, a także systemy wykorzystujące te chipy.

Technologie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mają poważne zastosowania wojskowe, na przykład w analizie zdjęć satelitarnych w celu wyszukiwania baz i obiektów militarnych lub filtrowania komunikacji cyfrowej i zbierania informacji.

Dla Nvidii zakaz eksportu oznacza problem, bo firma szacuje, że może to zmniejszyć jej sprzedażna chińskim rynku nawet o 400 mln USD rocznie.

Dlatego przedstawiciele firmy mówią, że już współpracują z klientami w Chinach proponując im produkty alternatywne, a jeśli nie będą one mogły spełnić wymagań to wspierać odbiorców w staraniach o uzyskanie licencji w nowej formie wymaganej przez amerykańską administrację.

Natomiast przedstawiciel AMD powiedział, że firma otrzymała już nowe, dodatkowe wymagania licencyjne, które uniemożliwią wysyłkę do Chin procesorów MI250 zaprojektowanych do pracy w systemach sztucznej inteligencji. Nie dotyczy to jednak układów MI100 i według AMD, nowe przepisy nie będą miały istotnego wpływu na biznes firmy.

Zakaz eksportu takich układów obejmuje również Rosję, ale Nvidia i AMD zapewniają, że obecnie nie eksportują już żadnych produktów do Rosji.

Amerykańska decyzja o ograniczeniu eksportu zaawansowanych technicznie produktów do Chin to kolejna, poważna eskalacja gospodarczej walki między tymi mocarstwami. Warto tu zauważyć, że układy projektowane przez Nvidię są fizycznie produkowane na Tajwanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200