Przyszedł czas na porządki

Wprowadzenie nowego Tivoli Storage Manager inicjuje zmiany w serii produktów IBM.

Wprowadzenie nowego Tivoli Storage Manager inicjuje zmiany w serii produktów IBM.

Integracja rozwiązań i uproszczenie nazewnictwa produktów z serii Tivoli to najnowszy pomysł IBM na zainteresowanie nimi małych i średnich firm. Nowa strategia sprzedaży przewiduje konsolidację dotychczasowych 180 różnych aplikacji do ok. 30 pogrupowanych funkcjonalnie pakietów. Zmianom w strukturze oferty towarzyszy obniżenie ceny - w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Pierwszym produktem zwiastującym nową strategię IBM jest Tivoli Storage Manager 5.1, przeznaczony do zarządzania pamięciami masowymi. Kolejne specjalizowane rozwiązania to Tivoli Storage Manager for Databases, służący do archiwizowania różnych baz danych, oraz Tivoli Monitoring, integrujący dwa dostępne dotychczas oddzielne produkty (Tivoli Distributed Monitoring - do monitorowania sieci LAN i WAN oraz Tivoli Web Service Manager - do obserwowania styku sieci firmowych z Internetem). W ramach nowej oferty do każdej licencji NetView dołączana jest także licencja na Tivoli Enterprise Console.

Mali na celowniku

Poczynając od wersji 5.1, dostępne są dwie wersje TSM: Standard, obsługująca do dwóch napędów i działająca tylko w sieci lokalnej, i Enterprise, współpracująca z dowolną liczbą napędów działających w sieciach LAN, WAN i SAN. Wersja Enterprise jest ponadto wzbogacona w funkcję Disaster Recovery dla serwera backupowego (w razie awarii serwera zapasowego mechanizm ten umożliwia jego pełne odtworzenie wraz z danymi konfiguracyjnymi wszystkich klientów TSM). Licencja na serwer zarządzający TSM z jednym procesorem kosztuje 300 USD w przypadku wersji Standard i 650 USD - wersji Enterprise.

Aby nowa oferta stała się atrakcyjna dla małych firm, IBM zamierza w najbliższym czasie zaoferować specjalny pakiet, w którego skład wejdą: oprogramowanie TSM 5.1 Standard oraz małe biblioteki taśmowe - model 3581 z jednym napędem i miejscem na 7 taśm lub model 3583, obsługujący do 6 napędów i 72 taśm.

Dodatkową zachętą do zakupu Tivoli ma być tańszy i szybszy proces wdrożenia. IBM zamierza osiągnąć ten cel, dołączając do produktów Tivoli biblioteki skryptów, pozwalających na wstępne skonfigurowanie aplikacji zgodnie z "najlepszymi praktykami", zdobytymi przez konsultantów IBM Global Services.

Wraz z wersją TSM 5.1 IBM zmienia zasady licencjonowania pakietu. Zamiast dotychczasowego modelu, uzależniającego cenę od liczby serwerów backupowych, IBM będzie naliczać opłaty od łącznej liczby procesorów zainstalowanych w serwerach zarządzających (bez względu na rodzaj procesora). Licencje klienckie TSM będą udzielane na dotychczasowych zasadach, czyli "od sztuki".

Szybsze kopie

Najnowsza wersja TSM zawiera wiele nowości i usprawnień. Najważniejsze z nich to przyspieszenie kopiowania i odtwarzania danych po awarii serwerów pracujących pod kontrolą Windows 2000 i Linuxa. Efekt przyspieszenia osiągnięto dzięki równoległemu zapisowi odczytowi/zapisowi danych w kilku strumieniach jednocześnie. Mechanizm ten dotychczas był dostępny tylko dla serwerów działających pod kontrolą systemów Unix.

Przyspieszenie procesu kopiowania/odtwarzania jest możliwe dzięki temu, że strumienie danych "omijają" serwer backupowy i są przesy- łane bezpośrednio pomiędzy komputerem źródłowym a biblioteką. Dotychczasową funkcję bezpośredniej kontroli strumieni danych przejmują odpowiednio zmodyfikowane programy klienckie TSM. Tym samym, rola serwera backupowego sprowadza się wyłącznie do zarządzania agentami, przechowywania danych konfiguracyjnych i logowania zdarzeń.

Pojedynczy serwer backupowy może kontrolować praktycznie dowolną liczbę strumieni kopiowania/odtwarzania jednego lub wielu serwerów. Co ciekawe, do równoległego kopiowania danych nie są potrzebne urządzenia tego samego typu, np. część danych może być zarchiwizowana na taśmie, część na nośniku magnetooptycznym czy DVD. Poszczególne strumienie danych mogą korzystać z różnych mediów: sieci lokalnej, SCSI lub Fibre Channel.

Inne usprawnienia

Wartą uwagi nowością wprowadzoną w TSM 5.1 jest własny mechanizm kontroli błędów, działający niezależnie od rozwiązań CRC wbudowanych w protokoły sieciowe, kontrolery macierzy czy napędy taśm. Jest to ważne o tyle, że niektóre urządzenia archiwizacyjne (zwłaszcza tańsze) w ogóle nie mają takiego mechanizmu.

W nowej wersji TSM pojawiło się wsparcie dla pięciu nowych platform systemowych: Windows XP, Mac OS X, NetWare 6, Solaris z systemem plików QFS oraz Linuxa z systemami plików EXT3 i JFS. Dodano też wsparcie dla kolejnych 20 urządzeń archiwizujących, dzięki czemu łączna liczba obsługiwanych napędów i bibliotek przekracza obecnie 500.

TSM 5.1 umożliwia wykonywanie kopii danych z systemów Windows NT i 2000 działających w układach klastrowych. Pozwala też archiwi- zować dane z systemów HP-UX z pominięciem sieci LAN, co nie było dotychczas możliwe. Ponadto IBM udostępnia specjalizowane narzędzia do bezpośredniego kopiowania działających na HP-UX baz danych Informix i Oracle (w tym 9i) oraz dla systemu SAP R/3, wykorzystującego bazę DB2 na platformie Solaris.

Tivoli po polsku?

IBM zamierza zrobić ukłon w kierunku polskich użytkowników Tivoli. Firma poinformowała, że w ciągu kilku miesięcy na rynku pojawi się spolszczona wersja pakietu Tivoli Policy Director 3.9 do zarządzania prawami dostępu do danych i zasobów na poziomie sieci, serwerów aplikacyjnych i aplikacji. Z biegiem czasu lokalizacja obejmie prawdopodobnie inne produkty. Wiadomo też, że w sierpniu br. pojawi się serwer TSM pracujący na platformie Linux.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200