Przyspieszenie na dysku

Flash w dyskach, a nie na płycie... Tak mówią jednymgłosem konkurenci na rynku napędów dyskowych.

Flash w dyskach, a nie na płycie... Tak mówią jednymgłosem konkurenci na rynku napędów dyskowych.

Pięciu największych producentów dysków zwarło szeregi, tworząc organizację Hybrid Storage Alliance, której zadaniem ma być promocja nowej generacji napędów hybrydowych wyposażonych w zintegrowaną pamięć Flash. Promocja tej technologii ma dotyczyć zarówno użytkowników końcowych, jak i producentów chipsetów oraz benchmarków mierzących wydajność systemów komputerowych. Hybrid Storage Alliance liczy na przyłączenie się do tej organizacji również innych firm IT.

Idea dysków hybrydowych i podstawy tej technologii zostały opracowane przez Microsoft, który postanowił znaleźć rozwiązanie umożliwiające istotne przyspieszenie procesów uruchamiania systemu Windows, aplikacji, a także dostępu do danych. Mechanizmy umożliwiające obsługę pamięci Flash zintegrowanej w dysku lub na płycie głównej zostały już wprowadzone do systemu Windows Vista.

Natomiast tak zgodna współpraca firm silnie konkurujących na rynku napędów dyskowych wynika m.in. z chęci przeciwstawienia się Intelowi promującemu własną technologię Robson, która ma się pojawić na rynku w II kwartale br. Robson wykorzystuje pamięć Flash zintegrowaną na płycie głównej, a nie w dysku.

Zalety i wady hybryd

Dodatkowa, nieulotna pamięć Flash pełni rolę bufora między procesorem i względnie szybką pamięcią RAM, a znacznie wolniejszym napędem dyskowym.

Zalety takiego rozwiązania to możliwość szybszego dostępu do często wykorzystywanych elementów systemu, aplikacji lub danych, a także przyspieszenie procesu budzenia systemu ze stanu hibernacji. Oprócz tego dostatecznie pojemny Flash umożliwia ograniczenie liczby niezbędnych operacji zapisu/odczytu informacji z dysku i przez to ograniczenie zużycia energii.

Integracja Flash ma też pewne wady - przede wszystkim pamięć ta jest mniej trwała niż dyski, więc można oczekiwać, że szybciej niż one przestanie funkcjonować. W wypadku Flash zintegrowanego z napędem będzie to oznaczać konieczność wymiany dysku. Jak więc podkreśla Intel, integracja pamięci na płycie jest pod tym względem wygodniejsza, bo zużyty układ Flash będzie można wymienić na nowy.

Walka o rynek

Z punktu widzenia wydajności i funkcjonalności oba rozwiązania są równorzędne. Walka idzie przede wszystkim o rynek, kto więcej zyska na popularyzacji nowej technologii - Intel czy producenci dysków?

Ci ostatni liczą na zwiększenie obrotów (dyski z Flash będą oczywiście droższe od napędów standardowych) oraz liczby sprzedawanych napędów (nie tylko instalowanych w nowym sprzęcie, ale również dzięki pobudzeniu popytu na ich wymianę).

Bardzo podobne są też cele Intela, bo wprowadzenie nowych modeli płyt wykorzystujących Flash może przyczynić się do zwiększenia ich sprzedaży (zarówno modeli intelowskch, jak i oferowanych przez inne firmy), ale także pamięci, których Intel jest również producentem.

Pod tym względem Microsoft jest neutralny - niezależnie od tego, która koncepcja zyska większą popularność Vista zawsze będzie górą, bo na razie jest to jedyny system obsługujący pamięci Flash.

Tylko fakty

Firmy, które utworzyły organizację Hybrid Storage Alliance

  • Hitachi Global Storage Technologies
  • Seagate Technology
  • Fujitsu
  • Samsung Electronics
  • Toshiba


TOP 200