Przymykanie okien

Nowa wersja systemu operacyjnego Sun Microsystems - Solaris 8 - trafi na rynek w tym samym czasie co Windows 2000 Microsoftu. Jest już dostępny Solaris 8 Early Access.

Nowa wersja systemu operacyjnego Sun Microsystems - Solaris 8 - trafi na rynek w tym samym czasie co Windows 2000 Microsoftu. Jest już dostępny Solaris 8 Early Access.

Solaris 8 będzie dostępny w lutym przyszłego roku. Premierę znacznie opóźnionego już Windows 2000 zapowiedziano na 17 lutego 2000 r. Sun Microsystems - podobnie jak jego największy konkurent na platformie Intela - będzie udostępniać swoim klientom wczesną wersję systemu w pakiecie Solaris 8 Early Access. Za opłatą 20 USD wszyscy zainteresowani będą mogli otrzymać pełną nową wersję systemu Suna, z licencją uprawniającą do jego niekomercyjnego wykorzystania, oraz pełną dokumentację techniczną z zestawem dodatkowych aplikacji narzędziowych i pakietem StarOffice 5.1.

Pierwsze, publiczne testy beta systemu Solaris 8 Sun rozpoczął we wrześniu br. Wtedy to produkt trafił do ok. 300 testerów na całym świecie.

Java i klastry

Wśród najważniejszych cech nowego systemu operacyjnego znajdzie się standardowa obsługa protokołu IP w wersji szóstej, znacznie udoskonalona obsługa Javy (w tym technologii Java Media Framework, umożliwiającej realizowanie usług multimedialnych), a także rozszerzenie graficzne X-Servera. System standardowo będzie również obsługiwać synchronizację danych z urządzeniami przenośnymi, takimi jak 3Com Palm.

Solaris 8 będzie także obsługiwać dwukrotnie silniejsze konfiguracje klastrowe niż ma to miejsce w przypadku dostępnego obecnie Solarisa 7. W ramach nowych klastrów będzie mogło współpracować osiem serwerów. Funkcji tej nie należy jednak oczekiwać w lutym przyszłego roku, lecz dopiero wtedy, gdy Sun wprowadzi na rynek nową wersję oprogramowania SunCluster. Prawdopodobnie będzie to możliwe dopiero w II połowie 2000 r. Windows 2000 Datacenter, które na rynku ma pojawić się w 90-120 dni po premierze pozostałych wersji Windows 2000, ma obsługiwać klastry składające się jedynie z 4 serwerów.

Łatwiejszy i policzalny

Solaris 8 będzie systemem przystosowanym do wymagań firm świadczących działalność usługową w Internecie. System ma zawierać mechanizmy umożliwiające dokładne przydzielanie i rozliczanie wykorzystania zasobów systemowych, automatyczne, dynamiczne rekonfigurowanie systemu w celu podniesienia jego wydajności, a także możliwość instalowania na nim różnych poprawek bez konieczności restartu maszyny.

Solaris będzie oferować również opcję Live Upgrade, umożliwiającą instalowanie dodatkowych komponentów systemowych i aplikacji bez konieczności zatrzymywania pracujących już na serwerze procesów. Solaris 8 będzie standardowo wyposażony w usługi katalogowe firmy Netscape, z którą Sun podpisał w marcu br. umowę o współpracy.

Nowa wersja systemu Suna ma być oferowana na dwóch platformach - Intel i SPARC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200