Przymierze ISA wesprze procesor Itanium

Dwa tygodnie po tym gdy Dell poinformował, że przestaje sprzedawać serwery oparte na układach Itanium, producenci sprzętu i oprogramowania wspierający procesory Intela poinformowali, że powołali do życia przymierze, które będzie promować tę platformę.

Przymierze nosi nazwę Itanium Solutions Alliance (ISA) i należą do niego między innymi takie firmy, jak: HP, Unisys, Intel, Microsoft, Oracle oraz SAP.

ISA będzie wspierać układy Itanium, pomagając innym producentom aplikacji dostosowywać je do architektury EPIC, na której są oparte układy Itanium. Już w listopadzie przymierze zamierza zorganizować pierwszą konferencję, na której omawiane będą metody tworzenia aplikacji i ich testowania.

Zobacz również:

  • Itanium – to już definitywny koniec
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380

Według ISA, obecnie istnieje ponad 5 tys. aplikacji, które można uruchamiać na systemach Itanium.

IDC podaje, że do końca czerwca br. użytkownicy na całym świecie kupili ok. 75 tys. serwerów opartych na układach Itanium. HP, który pomógł Intelowi zaprojektować procesor Itanium, sprzedał 50 tys. systemów wyposażonych w ten procesor.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200