Przychody z aplikacji dla przedsiębiorstw będą rosły – prognoza IDC

Według nowej prognozy IDC, światowe przychody z aplikacji dla przedsiębiorstw wzrosną z 279,6 mld USD w 2022 r. do 385,2 mld USD w 2026 r. przy pięcioletniej rocznej stopie wzrostu (CAGR) wynoszącej 8,0%. Prawie cały ten wzrost będzie pochodził z inwestycji w oprogramowanie w chmurze publicznej, które może stanowić prawie dwie trzecie wszystkich przychodów z aplikacji dla przedsiębiorstw w 2026 roku.

Przychody z aplikacji dla przedsiębiorstw będą rosły – prognoza IDC

Fot. Burak The Weekender/Pexels

Wprawdzie proces migracji z aplikacji on-premise do chmury to niezbędny element działalności biznesowej firm w cyfrowym świecie. Przedsiębiorstwa, które nie zdecydują się na przejście do chmury mogą być narażone na straty, ponieważ ich konkurenci będą korzystać z zaawansowanych technologii chmurowych i wykorzystywać interfejsy programowania aplikacji (API), bez borykania się problemami opóźnień technologicznych rozwiązań on-premise czy własnych.

"Przedsiębiorstwom nie wystarcza już siedzenie z założonymi rękami i poleganie na swoim technologicznym długu oprogramowania i aktywów sprzętowych, aby utrzymać firmę w działaniu. W cyfrowym świecie oprogramowanie dla przedsiębiorstw musi stale wprowadzać innowacje, aby nadążyć za zapotrzebowaniem na szybkość, skalę i prężnie działający biznes" - twierdzi Heather Hershey, dyrektor ds. badań w dziale Worldwide Digital Commerce w IDC. "Organizacje muszą inwestować w nowe narzędzia, aby utrzymać aktualność swojego portfolio aplikacji w miarę przechodzenia do ery cyfrowej, automatyzując wszystkie procesy, a jednocześnie wykorzystując innowacje i bogactwo danych, aby stać się bardziej kreatywną i odporną firmą w sferze cyfrowej".

Zobacz również:

  • AI sercem pecetów
  • Co trzecia firma w Polsce z cyberincydentem
  • Google zapłaci 700 mln dolarów

Oprócz trwającej migracji do chmury, IDC zidentyfikowało szereg innych istotnych zmian rynkowych, które napędzają wzrost na rynku aplikacji dla przedsiębiorstw.

SaaS i oparte na chmurze, modułowe i inteligentne aplikacje nie są już "nice to have", lecz są niezbędne dla biznesu. Organizacje, które chcą pozostać w biznesie, potrzebują oprogramowania opartego wykorzystującego sztuczną inteligencję, które jest oparte na chmurze, modułowe i inteligentne.

Technologia programowalnych interfejsów aplikacji będzie nadal stanowić trzon rynku aplikacji dla przedsiębiorstw.

Fazowa migracja do chmury z rozszerzeniem o TaskApps będzie kontynuowana, szczególnie w przedsiębiorstwach B2B. TaskApps i narzędzia rozwojowe typu low-code/no-code są wykorzystywane do wypełniania luk, rozszerzania procesów lub zmiany biznesu w szybszym tempie w strategii digital first.

Nowe globalne regulacje dotyczące prywatności danych i etyki zmieniły sposób, w jaki organizacje gromadzą i wykorzystują dane, przesuwając zarządzanie na pierwszy plan. Zgodność z przepisami stała się czynnikiem różnicującym dla przedsiębiorstw, które stawiają na pierwszym miejscu wiarygodność.

"Cyfrowy świat całkowicie zmienia sposób wykorzystania i włączania oprogramowania do organizacji, od modułowości do API, do low code/no code, do automatyzacji procesów biznesowych do TaskApps, a nawet z innowacjami" – uważa Mickey North Rizza, wiceprezes grupy Enterprise Software w IDC. "Organizacje rozciągają swoje wizje od wypełniania luk technologicznych do optymalizacji procesów w skali globalnej, aż po pokonanie ostatniej mili z kompletnymi wyróżnikami dla swoich klientów. Świat biznesu wreszcie zaczyna wykorzystywać możliwości, jakie niesie ze sobą technologia".

Rynek aplikacji dla przedsiębiorstw jest rynkiem konkurencyjnym, który obejmuje oprogramowanie specyficzne dla określonych branż. Aplikacje dla przedsiębiorstw mogą być dostarczane jako wstępnie zintegrowany pakiet aplikacji (charakteryzujący się wspólnymi danymi i modelami procesów w obszarach funkcjonalnych) lub jako samodzielne aplikacje, które automatyzują określone funkcjonalne procesy biznesowe, takie jak księgowość, zarządzanie kapitałem ludzkim lub realizacja łańcucha dostaw. Rynek aplikacji dla przedsiębiorstw składa się z następujących rynków wertykalnych: zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, zarządzanie relacjami z klientami, aplikacje inżynieryjne, aplikacje do zarządzania łańcuchem dostaw oraz aplikacje produkcyjne.

Raport IDC, Worldwide Enterprise Applications Software Forecast, 2022-2026: Digital Era Software on the Rise, przedstawia pięcioletnią prognozę dla światowych przychodów z aplikacji dla przedsiębiorstw, w tym wydatków według regionu geograficznego i typu wdrożenia (chmura publiczna i on premises).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200