Przychody na rynku serwerów wciąż spadają

Potencjalni kupcy narzekają na ciężkie warunki ekonomiczne. Zmuszają one do zmniejszenia ilości realizowanych projektów, a tym samym do ograniczenia inwestycji w serwery.

Przychody na rynku serwerów wciąż spadają

Serwer

Informacje na temat rynku serwerów opublikowali eksperci IDC. Ich zdaniem, w drugiej połowie 2013 roku całkowity przychód w tym sektorze spadł o 6,2% i zamknął się w kwocie 11,9 mld dolarów. Spadła także ilość sprzętu dostarczanego odbiorcom. W wymiarze jednostkowym była ona mniejsza o 1,2% i zamknęła się w liczbie 2 milionów jednostek, urządzeń.

Największy spadek przychodów (22%) odnotowano w przypadku rozwiązań midrange. Ilość tego typu maszyn dostarczonych do klientów również spadła – o 2,4%. Duży spadek odnotowano również w przypadku systemów high-end (9,5%).

Zobacz również:

  • Wiemy kto może zastąpić Tima Cooka jako CEO Apple
  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024

Wśród dostawców rozwiązań, najlepiej radzi sobie IBM, mający 27,9% udziału w całkowitych przychodach z rynku, choć firma i tak odnotowała spadek – w analogicznym okresie ubiegłego roku miała 29% udziału w przychodach rynkowych. Nie wszystkie wiadomości z obozu IBM są jednak złe. O ile przychód ze sprzedaży rozwiązań System x oraz Power Systems spadł o 10%, to przychód ze sprzedaży mainframe’ów działających pod kontrolą z/OS wzrósł o 9,9% i zamknął się w kwocie 1,2 mld dolarów.

Na drugim miejscu wśród dostawców rozwiązań znalazł się Hewlett-Packard z 26% udziałem w rynku. Ostatnią firmą na „podium producentów” był Dell. W jego przypadku wiadomości nie były złe. Firmie udało się zdobyć największy, kwartalny udział rynkowy w swojej historii, który wyniósł 18,8%. Przychód Della ze sprzedaży serwerów również wzrósł (o 10,3%). Czwarte i piąte miejsce wśród dostawców serwerów zajęły firmy Oracle i Cisco Systems z odpowiednio 6% i 4,5% udziałem w rynku.

IDC przyjrzało się również sprzedaży konkretnych rozwiązań. Z obliczeń firmy wynika, że przychód ze sprzedaży serwerów kasetowych spadł o 6,2% i zamknął się w kwocie 2 miliardów dolarów. Liderem tej gałęzi rynku było HP z 44,8% udziałem w przychodach. Spadł także przychód ze sprzedaży serwerów x86. Tutaj wyniki pogorszyły się o 1,3%. Gorzej miały się również serwery działające w środowisku Windows (spadek sprzedaży o 5,1%) oraz Unix (spadek przychodów o 21%). Dobrze na rynku radziły sobie natomiast serwery działające pod Linuksem. Przychód z ich sprzedaży to już 23% całkowitych przychodów w sektorze serwerów (wzrósł on o 1,8 pkt. procentowego).

W raporcie zaznaczono, że malejące zapotrzebowanie jest efektem działań zmierzających do konsolidacji, migracji i wirtualizacji, podejmowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz największe firmy. Jako czynnik wpływający na pogorszenie stanu rynku wskazywano również niewielką ilość nowych projektów IT, co związane było z ciężkimi warunkami ekonomicznymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200