Przezroczyste monitory OLED?

Jeśli potwierdzą się doniesienia naukowców niemieckiej Politechniki w Braunschweig, w najbliższej przyszłości stanie się możliwa konstrukcja przezroczystych komputerowych wyświetlaczy, podobnych do tych, jakich używał m.in. Tom Cruise w filmie "Raport mniejszości". Naukowcy twierdzą bowiem, iż udało im się opracować technikę tworzenia całkowicie przezroczystych pikseli wykorzystujących technologię OLED.

W trakcie prac laboratoryjnych niemieccy naukowcy zastosowali przezroczyste tranzystory cienkowarstwowe TFT o grubości 100 nanometrów, wykonane z tlenku cynowo-cynkowego i przepuszczające 90 % widzialnego światła. W używanych dziś monitorach LCD tranzystory wykonywane są najczęściej z krzemu, silnie absorbującego widzialną część świetlnego spektrum.

W przezroczystych wyświetlaczach tranzystory TFT i piksele OLED umieszczone są w bezpośrednim sąsiedztwie, przy czym piksele OLED mogą być umieszczone nad TFT i nie powodować interferencji. Dodatkowo, z uwagi na niewielką grubość warstw TFT, tranzystory tego typu mogą być rozmieszczone na dużych powierzchniach z wykorzystaniem konwencjonalnych technik produkcyjnych.

Zobacz również:

  • Technologia QDEL ma zastąpić OLED jako najwyższej klasy wyświetlacze do 2026 roku
  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej

Naukowcy opracowali także urządzenia wyświetlające obraz, w których jasność pikseli OLED wynosiła od 0 do 700 cd/m2 w zależności od przyłożonego do warstwy TFT napięcia elektrycznego. Dla porównania, standardowe monitory komputerowe używane obecnie charakteryzują się jasnością na poziomie 300 cd/m2.

Spodziewają się oni, iż pierwsze prototypy przezroczystych wyświetlaczy OLED skonstruowane zostaną w ciągu najbliższych dwóch lat. Wśród możliwych zastosowań tego typu ekranów wymienia się m.in. wyświetlacze wspomagające chirurgów podczas operacji bądź wyświetlające informacje dla kierowców tak, aby nie przeszkadzać w prowadzeniu pojazdu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200