Przewodnik bezpiecznego korzystania z Google

Stosując pewne podstawowe, a także bardziej wyrafinowane zabezpieczenia można zminimalizować ryzyko ujawnienia naszych wrażliwych danych. A oto poradnik jak można takie ryzyko zminimalizować. Dobre rady podzielono na dwa poziomy:

- "poziom 2" (standardowa ochrona) - obejmują działania, które można wykonać z pomocą już posiadanych narzędzi i zabezpieczyć się przed typowymi atakami, ale nie przed zdeterminowanym napastnikiem;

- "poziom 1" (podwyższona ochrona) - zapewniają dużo większe bezpieczeństwo, ale są mniej praktyczne i często wymagają użycia dodatkowych narzędzi.

Zobacz również:

Ryzyko 1: przeszukiwanie danych i metadanych

Wizytując stronę "Historia online Google", można zobaczyć każde zainicjowane przez nas wyszukiwanie, od momentu rejestracji naszego konta Google. Nie jest to tylko ograniczone do wyszukiwań tekstowych - można także zobaczyć swoją historię wyszukiwania grafik, wideo czy Google Maps. Dane te są przechowywane domyślnie, a użytkownik musi aktywować usługę "Historia online", aby mieć do nich dostęp.

Google używa tych informacji dla różnych pożytecznych celów, takich jak dostrajanie algorytmów wyszukiwania i określanie wzorców wyszukiwań dla swojej strony Google Trends. Jednak, chociaż informacje te są użyteczne dla firmy, bezpieczniejsze jest założenie, że nie chcemy, żeby ktoś mógł oglądać: kiedy i jakie wyszukiwania nas interesowały.

Poziom 2

Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zapobiec kumulacji danych o wyszukiwaniach, to wylogowanie się z konta Google przed rozpoczęciem wyszukiwania. Po zalogowaniu adres naszej poczty elektronicznej pokazywany jest w prawym górnym rogu strony startowej, stron z wynikami wyszukiwań i każdej innej strony Google, na którą wchodzimy.

Należy także wyłączyć usługę Historia online. Na stronie Moje konto należy wybrać link Edytuj (obok Moje produkty) i następnie link Usuń usługę Historia online (jeżeli opcja ta nie jest widoczna, to oznacza, że usługa nie była aktywowana). Spowoduje to wyłączenie usługi dla naszego konta i usunięcie specyficznych danych łączących nasze kontro z wyszukiwaniami z serwera Google. Google nadal będzie utrzymywać przez dziewięć miesięcy dane wiążące wyszukiwania z naszym adresem IP, a przez 18 miesięcy z innymi informacjami; dane te nie są już jednak powiązane z naszą tożsamością.

Jednak usługa "Historia online" może mieć też pewną wartość dla użytkownika, nie tylko dla Google. Jeżeli nie chcemy z niej całkowicie rezygnować, to można zdecydować się na usunięcie niektórych pozycji z tej listy: wybrać Historia online na stronie Moje konto oraz kliknąć Usuń elementy i następnie wybrać pozycje do usunięcia i nacisnąć przycisk "Usuń". Można także skorzystać z łącznika usuwającego wszystkie pozycje lub zatrzymać na pewien czas kumulowanie historii (przycisk Wstrzymaj).

Poziom 1

Wylogowanie z Google uniemożliwia bezpośrednie powiązanie wyszukiwań z tożsamością wyszukującego, ale nie powiązania z naszym adresem IP i innymi informacjami, takimi jak system operacyjny, używana przeglądarka, data i czas wyszukiwania czy identyfikator ciasteczek związanych z wyszukiwaniem, przechowywanych w komputerze. Zdeterminowany napastnik może odtworzyć z logów serwera Google naszą tożsamość.

Aby tego uniknąć, można korzystać z Weba anonimowo, używając takich narzędzi jak Tor, Anonymizer czy rozszerzenia Firefox PhZilla. Narzędzia te przeprowadzają nasze kontakty z Webem przez system proxy, który powoduje, że wyszukiwania nie mogą być powiązane bezpośrednio z naszym komputerem. Trzeba jednak pamiętać, że są one istotnie wolniejsze.


TOP 200