Przetwarzanie transakcyjne w systemie Unix

Tuxedo

Pierwszy monitor transakcji został opracowany przez USL (Unix System Labs) dla potrzeb wewnętrznych już w 1978 r. Jednakże pierwsza handlowa wersja tego systemu pojawiła się dopiero w 1990 r. Obecnie Tuxedo jest dostępne na większości platform unixowych. Przydatność monitora transakcji docenili także producenci systemów firmowych i obecnie monitory transakcji są dostępne dla większości firmowych systemów operacyjnych.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego produktu czyli aplikacji do przetwarzania transakcyjnego, program Tuxedo nie istnieje. Tuxedo jest bowiem rozprowadzany w postaci kodu źródłowego licznych funkcji, zgrupowanych w kilka modułów, dających się zintegrować z aplikacjami rozproszonymi. W przypadku współpracy z konkretnym systemem zarządzania bazami danych, twórca aplikacji może zdecydować zrealizować specjalistyczny moduł programowy, oparty na kodzie źródłowym Tuxedo. Może wtedy więc pojawić się samodzielny program - monitor transakcji. Zwykle jednak nie istnieje wykonywalny program Tuxedo.

Tuxedo składa się z czterech modułów: Tuxedo/T - właściwy monitor transakcji; Tuxedo/WS - część systemu integrowana z aplikacją klienta na stacji roboczej; Tuxedo/HOST - część przeznaczona do współpracy z firmowymi systemami operacyjnymi na dużych komputerach; Tuxedo/D - moduł przeznaczony do współpracy z systemem zarządzania bazami danych.

Istniejące wersje Tuxedo/WS są przeznaczone do współpracy z aplikacjami rozproszonymi, których klientem jest komputer PC pracujący pod kontrolą systemu OS/2, DOS lub DOS/Windows. Możliwe jest więc korzystanie z Tuxedo w niejednorodnym środowisku sprzętowo-programowym, z serwerem unixowym i stacjami roboczymi PC.

Właściwości Tuxedo

Tuxedo/T. Służy do zarządzania komunikacją w systemie rozproszonym. Umożliwia kontrolę tego systemu z konsoli operatora. Pozwala na rozdzielenie zapytań klienta na części, związane z lokalizacją danych w środowisku z wieloma serwerami, a także rozdzielenie zapytań od klienta w taki sposób, aby były obsługiwane równolegle przez wiele procesorów lub wiele serwerów. Umożliwia też dynamiczne konfigurowanie środowiska sprzętowego w celu zapewnienia nieprzerwanego dostępu do danych, w przypadku awarii sprzętu (powielanie serwera danych).

Tuxedo/T łączy w jedną spójną aplikację, sieć luźno powiązanych komputerów, na których działają moduły typu klient i serwer. Biblioteki sieciowe ukrywają przed programistą szczegóły, dotyczące poszczególnych protokołów sieciowych. Ma on dostęp jedynie do pewnej liczby funkcji API, pozwalających przygotowywać aplikację, zarówno w części klient, jak i serwer, w sposób niezależny od używanej sieci. Dopuszcza transakcje synchroniczne (klient czeka na odpowiedź) lub asynchroniczne (klient wykonuje inną pracę i jest powiadamiany o pojawieniu się wyników programów wykonywanych w tle).

We współpracy z bazami danych Tuxedo gwarantuje integralność danych, niezależnie od ich lokalizacji. Korzysta się w tym celu z dwufazowego blokowania danych (two-phase commit). System pozwala programiście na dowolne definiowanie transakcji.

Tuxedo/WS. To uproszczona wersja Tuxedo/T, przeznaczona do instalowania na stacjach roboczych, na których działa część klienta aplikacji. W przypadku komputerów pracujących pod kontrolą DOS, komunikuje się z systemem unixowym za pomocą protokółu TCP/IP. Zapewnia rozszerzoną ochronę danych i może korzystać z usług systemów sprawdzania tożsamości oraz zabezpieczania danych (np. Kerberos).

Tuxedo/D. To wysokowydajny system zarządzania bazami danych, pracujący pod kontrolą Tuxedo/T, przeznaczony do obsługi OLTP. Uniemożliwia niekompletne uaktualnienie bazy danych dzięki wykorzystaniu koncepcji transakcji. Pozwala na używanie bazy przez wielu użytkowników, zapewniając jej integralność.

Aby lepiej chronić dane, niż zapewnia to system operacyjny Unix, Tuxedo/T może korzystać ze specyficznego systemu plików. Wykorzystuje w tym celu systemowe funkcje wejścia/wyjścia najniższego poziomu.

Wymagania sprzętowe

System Tuxedo może być zainstalowany na większości popularnych platform sprzętowych (HP, AT&T, Digital, Data General, IBM, SUN i in.), pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Unix, w wersji specyficznej dla platform. Wersja Tuxedo/T działa na komputerach z DOSem, OS/2 i System 7 Macintosha.

Koszt kodu źródłowego Tuxedo jest niestety wysoki. Kompletny system kosztuje ok. 150 tys. USD, zaś wersja Tuxedo/WS - 45 tys. USD.


TOP 200