Przetasowania na rynku dystrybutorów sprzętu komputerowego

W ubiegłym roku, pod względem wielkości sprzedaży, liderem rynku dystrybutorów w Polsce pozostał Computer 2000 (550 mln zł). Jednak biorąc pod uwagę skonsolidowane przychody grup firm dystrybucyjnych, pierwsze miejsce przypada firmie Techmex (670 mln zł).

W ubiegłym roku, pod względem wielkości sprzedaży, liderem rynku dystrybutorów w Polsce pozostał Computer 2000 (550 mln zł). Jednak biorąc pod uwagę skonsolidowane przychody grup firm dystrybucyjnych, pierwsze miejsce przypada firmie Techmex, której obroty - wraz z przejętymi w 1998 r. System 3000 i AC Service (dawniej American Computer & Games) - wyniosły 670 mln zł.

Samodzielnie, Techmex z przychodami w wysokości 508 mln zł uzyskał trzecie miejsce (rok wcześniej szóste), po ABC Data (509 mln zł). "Tak dobre wyniki spowodowały, że znowu realnie myślimy o wejściu w tym roku na giełdę polską lub zagraniczną" - mówią przedstawiciele Techmexu.

W rankingu dystrybutorów awansowała (z ósmego na piąte miejsce) wrocławska firma AB (382 mln zł). Na czwartym miejscu, podobnie jak przed rokiem uplasował się warszawski Action (410 mln zł).

Jednym z najważniejszych wydarzeń w ubiegłym roku na rynku dystrybucyjnym było wycofanie się z Europy CHS Electronics. W Polsce dystrybutor ten był właścicielem czterech firm: ABC Data, MSP/TH'systems, Karma Polska i DNS Polska. Po wchłonięciu w 1999 r. przez ABC Data MSP i Karmy, Krzysztof Musiał, prezes firmy, przejął na początku 2000 r. większościowe udziały także w DNS. Kierownictwo firmy poszukuje dzisiaj inwestora finansowego lub branżowego. Mówi się, że prezes ABC Data rozmawia o sprzedaży pakietu akcji z europejskim dystrybutorem Actebis (pisaliśmy o tym w CW 46/99).

***

Więcej w numerze Computerworld 6/2000 z 7 lutego br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200