Przenoszenie numerów w sieci GSM

PN dotyka trzech najważniejszych procedur w sieci mobilnej:

  • aktualizacji lokalizacji: usługa nie zmieni procedury ze względu na przydzielenie nowego numeru IMSI i jest równoznaczna dotychczasowej zmianie operatora;
  • wywołania ze strony sieci: realizacja PN wymaga wyposażenia MSC w moduły odpowiedzialne za trasowanie do przeniesionego numeru;
  • rozłączenia: wprowadzenie PN wymaga modyfikacji standardowych procedur zakończenia połączenia.
Przed przystąpieniem do opisu różnych metod zestawiania połączeń z PN w GSM należy przypomnieć, jak wygląda zestawienie drogi połączeniowej bez tej usługi.

Rozłączenie połączenia przy standardowej procedurze musi przejść przez GMSC. Wynika to z konieczności odpowiedniej taryfikacji (zwłaszcza gdy abonent GSM korzysta z usługi roamingu).

Zalecenie 3GPP TS 23.066 precyzuje dwa typy przenoszenia numerów w sieciach mobilnych:

  • z wykorzystaniem funkcjonalności sygnalizacji SRF (Signaling Relay Functions):

    • trasowanie bezpośrednie,
    • trasowanie pośrednie,
    • trasowanie pośrednie z odwołaniem do aktualnej sieci abonenta.
  • z wykorzystaniem IN (Inteligent Network):

    • pytanie strony wywołującej na podstawie analizy cyfr (Originating call Query on Digit analysis, OQoD), która przypomina trasowanie bezpośrednie: różnica polega na tym, że zapytanie do BDNP wykonuje centrala sieci wywołującej,
    • pytanie strony wywoływanej na podstawie analizy cyfr (Terminating call Query on Digit analysis, TQoD), która jest analogiczna do trasowania pośredniego,
    • pytanie wyzwalane odpowiedzią rejestru HLR (Query on HLR Release, QoHR).
    Oba podejścia wykorzystują BDNP. Baza ta przechowuje rekordy dotyczące przeniesionych numerów, które mogą zawierać:

    • MSISDN,
    • status przeniesienia numeru (aktywny czy oczekujący),
    • znaczniki czasowe, które wskazują, kiedy numer został wykreowany, aktywowany, rozłączony i zmodyfikowany,
    • identyfikator sieci zakresu numerów,
    • identyfikator aktualnej sieci abonenta,
    • informacje o kierowaniu połączeniem.
    BDNP zarządzana jest poprzez interfejs Q3 - jeden z interfejsów sieci TMN (Telecom Management Network). Wykorzystując Q3, dołącza się różne systemy zarządzania w sieci TMN. Najważniejsze parametry bazy danych przedstawiono w ramce na str. 51.

    Trasowanie bezpośrednie (direct routing)

    Przenoszenie numerów w sieci GSM

    Metoda trasowania bezpośredniego dla sieci niebędącej aktualną siecią abonenta

    Metoda ta jest zbliżona do metody all-call query stosowanej w sieci stałej. Polega ona (rys. 3) na bezpośrednim zapytaniu BDNP przez sieć wywołującą o aktualną sieć abonenta (ASA).

    Wiadomość zwracana przez moduł sygnalizacyjny zawiera prefiks Routing Number (RN) oraz MSISDN strony wywoływanej, gdzie RN wskazuje na GMSC aktualnej sieci abonenta B. RN może również wskazywać na numer HLR, gdy taki rejestr ma strukturę rozproszoną. Taki typ trasowania stosuje się w przypadku, gdy stroną wywołującą jest sieć mobilna (najniższy koszt implementacji).

    Trasowanie pośrednie (indirect routing)

    Przenoszenie numerów w sieci GSM

    Trasowanie pośrednie

    Metoda ta jest zbliżona do metody onward routing stosowanej w sieci stałej. Polega ona na zapytaniu BDNP sieci zakresu numerów (SZN) niezależnie od pochodzenia wywołania.

    Należy zauważyć, że gdy stroną wywołującą jest sieć stacjonarna, to jedynym scenariuszem zestawienia połączenia jest metoda pośrednia (przy założeniu, że sieć nie zawiera usługi PN). Jest to spowodowane tym, że wywołanie od strony sieci stacjonarnej może trafić wyłącznie do GMSC w sieci zakresu numerów.

    Należy również zauważyć, że BDNP w trasowaniu pośrednim może zawierać informacje tylko o własnych abonentach przeniesionych. W poprzednim scenariuszu operator musi posiadać aktualną kopię centralnej bazy danych.

    Trasowanie pośrednie z odwołaniem do aktualnej sieci abonenta (indirect routingwith reference to the subscription network)

    Przenoszenie numerów w sieci GSM

    Trasowanie pośrednie z odwołaniem do aktualnej sieci abonenta

    Taki scenariusz trasowania stosuje się w przypadku, gdy dwóch abonentów znajduje się w różnych krajach. Wówczas sieć wywołująca nie posiada pełnej informacji o strukturze numerów przeniesionych. W metodzie tej, podobnie jak w poprzedniej, sieć zakresu numerów zapytuje BDNP, lecz wszelkie komunikaty sygnalizacyjne związane z zaimplementowaną PN są przekazywane do aktualnej sieci abonenta.

    Procedura ta wykorzystywana jest w przypadku, gdy RN pochodzący z SZN uniemożliwia znalezienie GMSC ASA. Wówczas RN wskazuje tylko na ASA, która doprecyzowuje informacje o trasowaniu.

    Rozwiązanie oparte na zastosowaniu usług sieci inteligentnej

    Przenoszenie numerów w sieci GSM

    Trasowanie oparte na IN (QoHR)

    Drugim typem platformy odpowiedzialnej za PN jest IN. Wystarczy, by każda centrala w sieci była zaopatrzona w moduł obsługi sygnalizacji IN, aby móc wysłać kwerendę do BDNP. We wcześniej wspomnianych tylko GMSC poprzez protokół MAP C może kontaktować się z BDNP.

    Może się zdarzyć, że RN otrzymany w kroku 3 nie pozwoli na określenie położenia rejestru HLR w przypadku, gdy ma on strukturę rozproszoną. Wtedy aktualna sieć abonenta nie jest w stanie przeprowadzić trasowania. Aby nie dopuścić do takiego przypadku, konieczne jest zaimplementowanie w sieci obsługującej abonenta modułów sygnalizacyjnych. Powyższa metoda bez większych modyfikacji nadaje się do realizacji przenoszenia numeru pomiędzy abonentami GSM i UMTS. Należy również podkreślić, że metodę tę warto stosować, gdy istnieje niewielka liczba abonentów przeniesionych. W przeciwnym razie może spaść wydajność sieci sygnalizacyjnej.


  • TOP 200