Przenośne multimedia do rozbudowy

Notebook Eurocom 6200 oferuje bardzo bogate wyposażenie za umiarkowaną cenę.

Notebook Eurocom 6200 oferuje bardzo bogate wyposażenie za umiarkowaną cenę.

Eurocom Corp. proponuje komputery przenośne o oryginalnej konstrukcji wyposażone m.in. w procesory Pentium, przeznaczone dla stacjonarnych komputerów PC. Notebooki oferują też bardzo bogate wyposażenie w interfejsy i funkcje stosowane w PC po atrakcyjnej cenie.

Jednym z najnowszych modeli notebooków tej firmy jest Eurocom 6200 z procesorem Pentium MMX 166 MHz. Procesor ten, przy korzystaniu ze specjalnie dla niego opracowanego oprogramowania, potrafi wykonywać niektóre rodzaje aplikacji graficznych nawet kilka razy szybciej niż standardowe Pentium.

Multimedialny Eurocom 6200 jest wyposażony w szynę PCI. W skład standardowego urządzenia wchodzi m.in. wyjmowalna stacja FDD i napęd HDD, wbudowane: CD-ROM, gniazda PC Card (z możliwością instalacji ZV) i tor audio. Notebook zawiera urządzenie wskazujące typu trackpad (stolik dotykowy). Modularna konstrukcja pozwala na łatwą rozbudowę i upgrade'y sprzętowe. Zależnie od możliwości finansowych można kupić wyświetlacz TFT lub tańszy DSTN. Dzięki wbudowanej regulacji napięć zasilania od 3,3 V do 2,5 V możliwa jest instalacja procesorów Pentium 75-200 MHz. Standardowe 16 MB RAM można powiększyć do 72 MB. Dostępne są 2,5" napędy dyskowe o pojemnościach 800 MB do 2,1 GB. Opcjonalnie oferowana jest również karta MPEGü1, umożliwiająca odtwarzanie pełnoekranowych sekwencji wideo z prędkością 30 klatek/s.

Lista interfejsów Eurocom 6200 jest ogromna. Obok typowych (jak m.in. trzy gniazda PCMCIA type II, możliwość dołączenia zewnętrznej klawiatury, myszy, monitora) do dyspozycji są port na podczerwień, tory audio - dla zewnętrznych mikrofonu, głośników, , miniaturowe gniazdo do łączenia notebooka ze stacją dokową oraz wyjście sygnałów wideo NTSC/PAL. Do Eurocom 6200 można też dołączyć kartę ZV (Zoom Video) i miniaturową wideokamerę. Przy wyposażeniu notebooka w procesor klasy MMX sprawą bliskiej przyszłości może być jego wykorzystanie do celów wideokonferencyjnych - komputer jest przygotowany na taką ewentualność.

Eurocom 6200 oferuje pełną gamę funkcji multimedialnych, przybliżając się do ideału "przenośnej stacji roboczej" o parametrach i funkcjach analogicznych, jak w komputerze stacjonarnym. Jednak wysoka częstotliwość taktowania procesora stwarza pewne problemy z nadmiernym wydzielaniem się ciepła.

Aby zapobiec przegrzaniu się procesora, trzeba korzystać z wbudowanego wentylatora, który chłodzi układ. Niestety, rośnie przez to waga urządzenia. Jednocześnie Eurocom 6200 może pracować bez zewnętrznego zasilania, korzystając z wbudowanej baterii NiMH, tylko przez półtorej godziny, a i to przy zastrzeżeniu, że korzystanie z napędów dysków i CD-ROM jest ograniczone do minimum. Sytuację poprawia dołączenie zamiast napędu FDD drugiego akumulatora, co wydłuża czas pracy o godzinę, lub skorzystanie z zewnętrznego modułu akumulatorów. Wszystko to zwiększa jednak wagę urządzenia, które nawet w wersji standardowej nie należy do najlżejszych (ok. 3,5 kg). W lepszej sytuacji znajdują się użytkownicy, którzy korzystają z notebooka w samochodzie. Jedną z opcji jest zestaw do zasilania notebooka z samochodowego gniazda do zapalniczki. Po uruchomieniu komputera nie wolno jednak zapominać, że musi on pracować po wyjęciu z dołączonego etui.

-----

Notebook Eurocom 6200

Producent: Eurocom Corp.

Dystrybutor: Hit-Com, 01-499 Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 124, tel./fax (+22) 634 19 64

Cena: Eurocom 6200 (Pentium MMX 166 MHz, 12,1" LCD, RAM 16 MB, CD-ROM x8, HDD 1,3 GB) - ok. 11000 zł netto


TOP 200