Przełom w szyfrowaniu pamięci nieulotnej?

Naukowcy z North Carolina State University twierdzą, że opracowali skuteczny system sprzętowego szyfrowania danych przechowywanych w pamięci NVMM (non-volatile main memory - nieulotna pamięć główna). Ten typ układów postrzegany jest jako następca DRAM (dynamic random-access memory).

"W przeciwieństwie do pamięci DRAM, w NVMM po wyłączeniu prądu dane nie znikają. Korzyści wynikające z takiego rozwiązania są oczywiste - wszystko działa błyskawicznie. Ale jest i wada, która polega na tym, że skoro dane użytkownika (nawet do 4 GB) nie znikają, to ktoś, kto np. ukradłby komputer, mógłby wydobyć z niego zawartość pamięci" - tłumaczy Yan Solihin z wydziału nauk informatycznych North Carolina State University.

Naukowcy postanowili wyeliminować tę słabość NVMM i opracowali metodę sprzętowego, automatycznego szyfrowania danych przechowywanych w pamięci nieulotnej. Zdaniem Yana Solinhina, ich rozwiązanie z czasem zostanie zaimplementowane do popularnych chipsetów. "Dołożyliśmy do modułu pamięci specjalny układ, który odpowiada za szyfrowanie danych" - tłumaczy przedstawiciel projektu.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Warto podkreślić, że szyfrowanie danych w NVMM jest już dostępne - ale obecnie jest to realizowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Solihin twierdzi, że rozwiązanie opracowane przez jego zespół jest pierwszym sprzętowym szyfrowaniem pamięci nieulotnej. Co więcej - naukowiec zapewnia, że jego metoda nie powoduje znaczącego spadku wydajności pamięci (z przedstawionych danych wynika, że w przypadku szyfrowania 80% pamięci, występuje jedynie 3-procentowy spadek wydajności). W projekcie wykorzystano szyfrowanie Advanced Encryption Standard (AES).

Badacze z North Carolina State University zamierzają skomercjalizować swoje dzieło - Yan Solihin zdradził, że uczelnia rozmawia już z producentami sprzęt na temat wykorzystania nowej technologii szyfrowania NVMM w urządzeniach mobilnych (np. smartfonach).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200