Przełączniki SAN coraz tańsze

Brocade poszerzył swoją ofertę o dwa nowe przełączniki SAN klasy podstawowej, które pozwalają budować tanim kosztem sieci pamięci masowych.

Są to przełączniki linii Dazzler, oznaczone symbolami Silkworm 3250 (8 portów) i 3850 (16 portów). Nowe przełączniki są znacznie tańsze niż ich poprzednicy, przełączniki Silkworm 3200 i 3800. Firmy HP, IBM, StorageTek i Sun już ogłosiły, że będą stosować w swoich rozwiązaniach i wspierać nowe przełączniki Silkworm.

Przełączniki SAN coraz tańsze
Port FC instalowane w przełącznikach pracują z szybkością 2 Gb/s i można je aktualizować w "przelocie" (instalując nowe oprogramowanie), czyli nie wyłączając urządzenia z eksploatacji. Brocade informuje, że przełącznik 3250 zastąpi przełącznik 3200, a przełącznik 3800 będzie dalej produkowany, ponieważ dysponuje zapasowym zasilaczem wymienianym "na gorąco". Rozwiązania takiego nie ma w przełączniku 3850.

Głównym powodem powstrzymującym firmy przed budowaniem sieci SAN są wysokie ceny przełączników obsługujących takie środowiska. Nowe przełączniki Brocade są na tyle tanie, że mogą przełamać tę barierę. Brocade mógł obniżyć cenę przełączników dzięki zastosowaniu firmowych układów ASIC czwartej generacji. W przypadku 8 portowego przełącznika Silkworm 3250 cena jednego portu FC wynosi ok. 650 USD, co jest bardzo atrakcyjną ofertą. Przełączniki ma w swojej ofercie Comtegra (http://www.comtegra.pl ).

Obserwatorzy spodziewają się, że Brocade wymieni w bliskiej w najbliższej przyszłości wszystkie swoje przełączniki Silkworm na nowe modele, instalując w nich układy ASIC czwartej generacji. Cisco i McData nie będą się temu zapewne biernie przyglądać, ale wprowadzą na pewno też do swoich ofert tanie 8 i 16 portowe przełączniki. Dla sieci SAN nadchodzą dobre czasy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200