Przełączniki KVM firmy Avocent

Firma Avocent wprowadziła w połowie ub.r. do swojej oferty analogowe przełączniki KVM komunikujące się z serwerami i stanowiskami zarządzania przez skrętkę UTP. Dzięki temu administrator nie musi "walczyć" z plątaniną kabli, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań

Firma Avocent wprowadziła w połowie ub.r. do swojej oferty analogowe przełączniki KVM komunikujące się z serwerami i stanowiskami zarządzania przez skrętkę UTP. Dzięki temu administrator nie musi "walczyć" z plątaniną kabli, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Serwer bez urządzeń I/O (monitor, mysz i klawiatura) jest dzisiaj czymś normalnym. Dawniej taki "głuchy i niemy" komputer byłby zupełnie bezużyteczny. Dzisiaj powszechnie wykorzystuje się np. serwery instalowane w szafach (stelażowe i jednopłytowe serwery kasetowe), niedysponujące nawet portami, do których można podłączyć klawiaturę, monitor czy mysz. Można nimi zarządzać za pomocą przełączników KVM (Keyboard, Video, Mouse).

Pierwsze przełączniki KVM były urządzeniami analogowymi, w których wyboru serwera dokonywano mechanicznie, naciskając odpowiedni przycisk. Mogły być one używane do lokalnego zarządzania serwerami. Później nastała era przełączników KVM opartych na protokole IP i rozwiązaniach sieciowych, tak aby serwerami można było zarządzać zdalnie. Wielu administratorów jednak nadal wybiera przełączniki analogowe, które mają wiele zalet, takich jak: grafika o wysokiej rozdzielczości, duże bezpieczeństwo pracy i uniezależnienie się od sieci.

Do przełączników analogowych należą: AMX5000 i AMX5010, produkowane przez firmę Avocent. Są to urządzenia oparte na matrycy analogowej, których można używać do lokalnego zarządzania serwerami (serwer może być oddalony od stanowiska zarządzania o 150 m.

Oba przełączniki to urządzenia przeznaczone dla większych firm, eksploatujących kilkadziesiąt serwerów. Przełącznik AMX5000 ma wysokość 4,3 cm, waży 3,7 kg i jest produkowany w konfiguracji 32/8, co oznacza, że można do niego podłączyć 32 serwery i zarządzać nimi z ośmiu stanowisk zarządzania. Przełącznik AMX5010 ma wysokość 9 cm, wagę 7,3 kg i konfigurację 64/16.

Przełączniki KVM firmy Avocent

Zarządzanie przy użyciu przełącznika KVM AMX5010

W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań KVM (gdzie trzeba stosować wiele kabli łączących przełącznik z zarządzanym urządzeniem) przełączniki AMX komunikują się z serwerami przez skrętkę kategorii 5, którą należy podłączyć do specjalnego interfejsu dongle (rodzaj przejściówki), instalowanego w zarządzanych systemach. Avocent ma w ofercie interfejsy dongle (oznaczone przez producenta symbolem AMIQ), które można podłączyć do portów PS/2 lub USB. Jest też dostępny szeregowy interfejs dongle do podłączania takich urządzeń, jak przełączniki LAN i rutery. Ważną cechą przełączników AMX jest duża rozdzielczość wideo - 1900 x 1600 dpi.

Interfejsy dongle mają tę zaletę, że można im na stałe przypisać unikalne identyfikatory ID. Ze względu na to, że interfejs dongle jest identyfikowany przez identyfikator ID, a nie na podstawie numeru portu przełącznika, do którego jest podłączony, administrator ma ułatwione zadanie przy konfigurowaniu całego systemu. Kabel można więc przełożyć z jednego portu przełącznika do innego, a urządzenie "zorientuje się", z jakim interfejsem dongle ma do czynienia.

Przełączniki można konfigurować za pomocą połączenia Ethernet i interfejsu GUI (oprogramowanie AMWorks oparte na technologii Java). Jednak w przypadku używania jednego przełącznika nie jest to konieczne. Opcję tę należy stosować wtedy, gdy w systemie działa wiele przełączników.

Stanowisko zarządzania to niewielkie urządzenie (stacja użytkownika) o nazwie AMX5100, do którego podłączamy mysz, monitor i klawiaturę. Komunikuje się ono z przełącznikiem przez okablowanie UTP CAT5.

Podstawowe zalety przełączników AMX to: łatwość instalowania, przejrzystość w zakresie okablowania (dzięki zastosowaniu połączeń UTP i interfejsów AMIQ, którym można przypisywać identyfikatory ID), pracujący intuicyjnie graficzny interfejs zarządzania (GUI) oraz doskonała jakość grafiki. Słabością rozwiązania może być brak obsługi starszych systemów operacyjnych.

Przełączniki Avocent są w Polsce oferowane przez firmy: Alstor (http://www.alstor.com.pl ) i Solidex (http://www.solidex.com.pl ). Ceny brutto podane przez Alstor kształtują się następująco: AMX5000 - 8296 euro, AMX5010 - 15 982 euro, AMX5100 (stacja użytkownika do przełączników serii AMX) - 1464 euro; AMX5120 (unowocześniona stacja użytkownika) -1830 euro.

Jak już wspomniano, oba urządzenia powinny zainteresować większe firmy, eksploatujące sieci z wieloma serwerami. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą stosować prostsze i tańsze przełączniki KVM, z czterema albo ośmioma portami, do których urządzenia I/O są podłączane bezpośrednio (a nie do stacji użytkownika, jak w przypadku przełączników AMX). Właśnie takie urządzenia cieszą się w Polsce największym zainteresowaniem. Najczęściej kupowane są tradycyjne przełączniki KVM (matryca analogowa), służące do lokalnego zarządzania serwerami, wyposażone w 4 lub 8 portów. Za ośmioportowy przełącznik KVM średniej klasy trzeba zapłacić 800-1200 zł. Przełączniki sieciowe (zdalny dostęp przez sieć IP) są kupowane przez te przedsiębiorstwa, którym zależy na ciągłym kontrolowaniu pracy serwerów.

Na pytanie, dlaczego użytkownicy wolą przełącznik analogowy od przełącznika sieciowego, najczęściej odpowiedź brzmi: są tańsze, łatwiejsze w obsłudze i gwarantują 100-proc. bezpieczeństwo pracy, ponieważ wszystkie informacje związane z zarządzaniem serwerami nie są transmitowane przez ogólnodostępną sieć IP. Nie oznacza to oczywiście, że przełączniki sieciowe nie chronią danych (dzięki stosowaniu takich mechanizmów, jak hasła, szyfrowanie danych, blokowanie dostępu itp.), ale wymaga to więcej zachodu i wzmożonej uwagi.

Na rynku polskim są dostępne także przełączniki KVM (zarówno analogowe, jak i oparte na IP) produkowane przez inne firmy. Przykładowe rozwiązania to: przełączniki firmy Raritan (http://www.comp.com.pl ), urządzenia KNV (http://www.quantum.com.pl ), przełącznik KVM-10 firmy Schroff (http://www.csi.net.pl ), produkty tajwańskiej firmy Aten (http://www.trilan.pl ihttp://www.abitech.pl ), przełączniki analogowe (4-16 portów) ze złączami PS2 i USB oferowane przez Meditronik (http://www.meditronik.com.pl ), komunikujący się przez standardową skrętkę UTP przełącznik AlterPath firmy Cyclades (http://www.cyclades.com ) oraz produkty firmy Lantronix (http://www.tradex.pl ).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200