Przełączniki Ethernet - najważniejsze wydarzenia w 2008 r.

W 2008 r. mieliśmy do czynienia z wieloma ważnymi i spektakularnymi wydarzeniami na rynku przełączników Ethernet: Juniper przedstawiła wydajne urządzenia dla centrów danych, Cisco udostępnił platformę przełączania następnej generacji, a wielu innych producentów poszerzyło swoje oferty o interesujące rozwiązania.

1. Bardzo interesujące były w tym roku wrześniowe targi Interop New York, na których firmy Foundry, Enterasys i Force 10 zaprezentowały przełączniki kolejnej generacji, które obsługują ruch wideo, funkcjonalności UC (Unified Communications), protokół IPv6 oraz zaawansowane opcje bezpieczeństwa. Targi pokazały, że szereg funkcjonalności oferowanych do tej pory wyłącznie przez duże przełączniki obsługujące centra danych, są coraz częściej dołączane do przełączników dedykowanych dla średnich, a nawet małych firm.

2. HP przejął firmę Colubris, umacniając tym samym swoją pozycję na rynku rozwiązań WLAN/LAN. HP ProCurve zajmuje obecnie na rynku wydajnych przełączników dla przedsiębiorstw wysokie miejsce i jest raczej pewne, że w najbliższych latach utrzyma tę pozycję. Dzięki przejęciu firmy Colubris, HP ProCurve uzyskał dostęp do zaawansowanych technologii IEEE 802.11n, co pozwoli mu poszerzyć swoją ofertę w tym obszarze o kolejne rozwiązania.

Zobacz również:

  • Omawiamy wszystkie rodzaj standardu PoE
  • Fortinet prezentuje zapory sieciowe dla centrów danych z obsługą sztucznej inteligencji
  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a

ProCurve (oddział Hewlett-Packard) zaprezentował już zresztą pierwszy punkt dostępowy 802.11n oparty na technologii opracowanej przez Colubris. Jest to urządzenie MSM410 (patrz tutaj).

Przełączniki Ethernet - najważniejsze wydarzenia w 2008 r.

MSM410

3. Enterprise Communications (oddział koncernu Siemens) i Enterasys utworzyły w lipcu spółkę joint venture. Oddział Enterprise Communications został wcześniej przejęty przez prywatną grupę kapitałową Gores Group, która jest również właścicielem firmy Enterasys. Gores Group zainwestowała w nową spółkę ok. 550 mln USD. Tym samym na rynku pojawił się nowy potężny koncern, którego kapitał szacuje się na ok. 5 mld USD. Gores Group jest właścicielem 51% akcji nowej spółki, a Siemens pozostałych 49%.

4. Na rynku pojawił się nowy producent przełączników - Arista. Firma została założona przez Andy Bechtolsheima (jednego ze współzałożycieli firmy Sun), a jej dyrektorem wykonawczym jest Jayshree Ullal, pracująca wcześniej w Cisco na stanowisku dyrektora odpowiedzialnego za centra danych. Flagowym produktem Aristry jest przełącznik Arista 7100 o wysokości 1U zawierający 48 portów Ethernet 10 Gb/s, przeznaczony do obsługiwania centrów danych. Analitycy twierdzą, że Aristra ma duży potencjał i może nas zaskoczyć w 2009 r. nowymi ciekawymi rozwiązaniami.

Przełączniki Ethernet - najważniejsze wydarzenia w 2008 r.

Arista 7100

5. Nortel ogłosił w połowie 2008 r., że zamierza wycofać się z rynku rozwiązań Metro Ethernet i sprzedać oddział projektujący i produkujący takie rozwiązania. Firma zapowiedziała, że zamierza skoncentrować swoją uwagę wyłącznie na produktach klasy "enterprise". Jednak Nortel ma z upływem czasu coraz większe kłopoty finansowe i analitycy sądzą, że cała sprawa może się skończyć wyprzedażą lub nawet bankructwem całej firmy.

6. Prace nad standardami Ethernet przeznaczonymi dla centrów danych nabierają wyraźnego przyspieszenia. Są to standardy, dzięki którym połączenia Ethernet pracują niezawodnie i nie gubią pakietów, co w przypadku centrów danych jest niezwykle istotne. Grupa robocza Data Center Bridging (działająca w ramach IEEE) obiecuje, że pierwsze propozycje standardów pojawią się na początku 2010 r. Niektóre firmy (w tym Cisco) przygotowują się do wprowadzenia na rynek już w przyszłym roku rozwiązań Ethernet działających absolutnie niezawodnie. Będą to oczywiście rozwiązania typu prestandard.

7. Firma Woven wprowadziła na rynek w trzecim kwartale 2008 r. przełącznik Ethernet (TRX 200), w którym koszt jednego portu 10 Gb/s wynosi ok. 500 USD (patrz tutaj). Pisaliśmy o tym w październiku tutaj. Kilka miesięcy wcześniej mała firma Arista Networks (znana poprzednio jako Arastra) zaprezentowała przełączniki, które są jeszcze tańsze (koszt jednego portu 10 Gb/s wynosi tu tylko 400 USD).

Przełączniki Ethernet - najważniejsze wydarzenia w 2008 r.

TRX 200

8. Juniper ujawnił na początku grudnia swoje plany związane z wejściem szerszą ławą na rynek przełączników obsługujących centra danych. Firma twierdzi, że pierwszy taki przełącznik (model EX 8208) będzie gotowy na początku 2009 r. Ma to być nie tylko bardzo wydajny, ale również wyjątkowo energooszczędny przełącznik, co w dobie ekspansji tzw. "zielonych" rozwiązań jest niezwykle istotne.

9. Wiele wskazuje na to, że Cisco przybędzie wkrótce groźny rywal - Brocade/Foundry. Brocade (wiodący dostawca rozwiązań sieciowych SAN, głównie przełączników) zapowiedział w lipcu, że przymierza się do przejęcia firmy Foundry, chcąc w ten sposób wkroczyć na rynek rozwiązań dedykowanych dla centrów danych, co w praktyce oznacza podjęcie na tym polu walki z Cisco.

Oznacza to, że na rynku wydajnych przełączników Ethernet dla przedsiębiorstw rozgorzeje w przyszłym roku ostra walka i Cisco nie ma co liczyć na to, że obrona pierwszego miejsca przyjdzie mu łatwo. Chociaż z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ktoś mógł zagrozić trwającej już od wielu lat dominacji tej firmy w tym obszarze.

Foundry produkuje wydajne przełączniki Ethernet. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Brocade wzbogaci swoją ofertę SAN o rozwiązania Ethernet i będzie w stanie oferować użytkownikom kompletne rozwiązania dla centrów danych kolejnej generacji, integrujące dwie technologie: Fibre Channel i Ethernet.

10. Na rynku wydajnych przełączników prym wiodą Cisco i Juniper. Obie firmy zaprezentowały w tym samym tygodniu na początku 2008 r. dwie istotne nowości. W przypadku Cisco był to przełącznik dla centrów danych oznaczony symbolem Nexus 7000, a Juniper pokazał swoje pierwsze produkty dedykowane dla tego segmentu rynku - przełączniki linii EX. Juniper nie ukrywa, że ma ambicje być numerem dwa na liście największych producentów przełączników klasy "enterprise".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200