Przełączniki Cisco 3750 z IPv6 i portami 1 Gb/s

Dzięki najnowszej linii przełączników wieżowych firmy Cisco, sieci Gigabit Ethernet wkroczą zapewne śmielej do małych i średnich firm oraz do pecetów. Nowe przełączniki obsługują przy tym właściwie nieograniczoną liczbę adresów IP, ponieważ korzystają z technologii IPv6.

Przełączniki linii Catalyst 3750 są przeznaczone dla małych firm i biur oddziałowych i są wyposażone w porty 10, 100 i 1000 Mb/s, mogą więc z jednej strony współpracować nawet z najwydajniejszą siecią LAN, a z drugiej z pecetami. Przełączniki mogą komunikować się przez pierścień (szybka magistrala) pracujący z szybkością 32 Gb/s.

Pierścień (nowe rozwiązanie Cisco opracowane z myślą o przełącznikach wieżowych) jest oparty na architekturze StackWise pracującej dużo wydajniej niż poprzednie rozwiązanie tego rodzaju (architektura GigaStack oferująca przepływność 1 Gb/s, używana w przełącznikach linii Catalyst 3550).

Zobacz również:

  • Apple po 16 latach może zmienić kultowy element iPhone'a
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Przełączniki linii 3750 nadają się idealnie do obsługiwania sieci LAN, w których są transportowane zarówno "zwykłe" dane jak i audio czy wideo. Są to też pierwsze przełączniki Cisco zaprojektowane do budowy połączeń gigabitowych obsługujących pecety. Coraz więcej komputerów PC dysponuje już interfejsami sieciowymi pracującymi z szybkością 1 Gb/s. Na komputerach takich użytkownicy często uruchamiają aplikacje multimedialne (czy też programy do wykonywania kopii zapasowych danych z wykorzystaniem sieci), a te muszą dysponować łączami sieciowymi pracującymi z najwyższą wydajnością.

Architektura StackWise pozwala zbudować jeden logiczny przełącznik składający się z dziewięciu fizycznych przełączników 3750. Jeśli stos przełączników obsługuje ruting pakietów, jeden pełni rolę przełącznika głównego (master), a wszystkie tabele trasowania są rozsyłane do pozostałych urządzeń. Jeśli przełącznik główny ulegnie awarii lub "wypadnie" z innych powodów z sieci, inny zaczyna pełnić rolę przełącznika głównego i wszystkie funkcje rutingu są wykonywane bez problemów. Gdy administrator zdecyduje się dodać nowy przełącznik, jest on dzięki specjalnemu oprogramowaniu automatycznie rozpoznawany, konfigurowany i dołączany do stosu. Jeśli dodawany przełącznik dysponuje najnowszą wersją oprogramowania IOS (Internetwork Operating System), a administratorowi to nie odpowiada, może w każdej chwili zainstalować w pamięci przełącznika starszą wersję tego sieciowego systemu operacyjnego.

Cisco zaimplementowało technologię IPv6 do warstwy sprzętowej przełącznika, dlatego protokół ten jest obsługiwany bardzo szybko. Okazuje się, że największe zapotrzebowanie na ten protokół występuje obecnie w Europie i w Japonii (brak numerów IP).

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i jakość świadczonych usług, przełączniki linii 3750 dysponują tymi samymi rozwiązaniami co przełączniki linii 3550. Użytkownik, który zamierza używać przełącznika do rutingu pakietów, może zamówić oprogramowanie oferujące dodatkowe funkcje, takie jak listy ACL (Access Control Lists) czy protokół HSRP (Hot Standby Router Protocol).

Przełączniki Catalyst 3750 mogą być zarządzane przez WWW, wykorzystują też technologię klastrowania Cisco Switch Clustering Technology, umożliwiającą zintegrowane zarządzanie przez WWW wszystkimi przełącznikami w sieci lokalnej.

Przełączniki wejdą do oferty Cisco w czerwcu br. i będą dostępne w ośmiu konfiguracjach. Najtańszy przełącznik jest wyposażony w 24 porty 10 i 100 Mb/s i w dwa interfejsy Gigabit Ethernet typu SFP (Small Form-factor Pluggable) do komunikowania się z siecią szkieletową. Przełącznik kosztuje 4995 USD. Na drugim końcu znajduje się przełącznik wyposażony w 48 portów 10, 100 i 1000 Mb/s, w cztery interfejsy SFP oraz w ulepszone oprogramowanie obsługujące wielowarstwowy ruting. Cena tego urządzenia - 11 990 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200