Przełącznik Dell PowerConnect 6024

W zakresie usług QoS przełącznik PowerConnect 6024 nadaje pakietom priorytety, posługując się mechanizmem opartym na standardzie 802.1p lub na wartościach DSCP (Differentiated Services Code Point). Algorytm zarządzający kolejkami może być algorytmem stałym, WRR lub mieszanką obu tych metod.

Przetestowano metody oparte na standardzie 802.1p i wartościach DSCP, w których stwierdzono, że wszystko działa poprawnie.

Zarządzanie

Dell oferuje trzy interfejsy zarządzania: wiersza poleceń (wykorzystujący port szeregowy urządzenia i polecenie telnet), pracujący podobnie jak interfejsy Cisco tego typu; własny interfejs webowy OpenManage Switch Administrator oraz interfejs Dell Network Manager.

Dostęp do interfejsu Dell OpenManage Switch Administrator odbywa się przy użyciu przeglądarki WWW i administracyjnego portu Ethernet lub za pomocą skonfigurowanej wcześniej administracyjnej sieci VLAN. Interfejs WWW działa intuicyjnie i jest łatwy w obsłudze. Konfigurowanie środowiska sieciowego i przeglądanie dużych baz danych ACL przy użyciu tego interfejsu przebiega znacznie sprawniej niż w przypadku interfejsu CLI (wierszy poleceń).

Aplikacja Dell OpenManage Network Manager pracuje nieco wolniej niż Dell OpenManage Switch Administrator, ale zawiera wiele dodatkowych funkcji, które są szczególnie przydatne w przypadku zarządzania większą liczbą przełączników PowerConnect.

Standardową wersję tej aplikacji można pobierać z witryny firmy Dell (jest bezpłatna), ale producent oferuje wersję zaawansowaną, która zawiera wiele dodatkowych narzędzi, w tym kreator konfigurowania, co znakomicie ułatwia uruchamianie usług QoS. Pakiet kosztuje jednak 5000 USD.

Przełącznik Dell PowerConnect 6024

Wyniki testów

Przełącznikowi PowerConnect 6024 towarzyszą trzy pliki konfiguracyjne: początkowej konfiguracji, do bieżącego konfigurowania oraz kopiowania danych konfiguracyjnych. Wszystkie wprowadzone zmiany trzeba kopiować do pliku początkowej konfiguracji, aby w przypadku ponownego uruchomienia przełącznika były stosowane. Wymienione pliki konfiguracyjne można odczytywać z przełącznika (i zapisywać do niego), posługując się standardową aplikacją TFTP (Trivial FTP). Pliki mają format tekstowy i można je modyfikować w trybie off-line przy użyciu zwykłego edytora tekstu. W pamięci przełącznika PowerConnect 6024 można przechowywać dwie wersje pliku obrazu urządzenia.

Inne funkcje

Czas rozruchu urządzenia nie przekracza 45 s, co nie jest złym wynikiem. Przełącznik ma dwa zasilacze i dwa zestawy wentylatorów (redundancja). Zarówno zasilacze, jak i wentylatory można wymieniać "na gorąco".

Urządzenie wspiera opcję agregowania portów (802.1ad), pozwalającą konfigurować maksymalnie siedem grup, każda zawierająca siedem połączeń. Przełącznik oferuje mechanizm pozwalający przesyłać pakiety przez zapasowe ścieżki (inne przełączniki), oparty na protokole VRRP. Tego rozwiązania nie testowano, ponieważ potrzebne są do tego co najmniej dwa przełączniki, a testowano tylko jeden.

PowerConnect 6024 nie można łączyć z innymi przełącznikami w stos (wieżę), składający się z kilku urządzeń. Dlatego skalowanie (sterowanie przepustowością węzła sieci) nie jest najsilniejszą stroną tego rozwiązania. Biorąc pod uwagę, że przełącznik PowerConnect 6024 zapewnia wiele zaawansowanych rozwiązań i działa bardzo wydajnie, można mieć tylko nadzieję, że następna wersja tego urządzenie będzie już dysponować opcjami pozwalającymi łączyć kilka przełączników i budować wieże.

Podsumowując, przełącznik Della pracuje na tyle wydajnie i oferuje tak dużo zaawansowanych opcji (w zakresach zarówno zarządzania, jak i konfigurowania całego środowiska sieciowego), że może być z powodzeniem wykorzystywany do obsługi ważnych aplikacji uruchamianych w dużych sieciach LAN.

Producent: Dell

Cena: ok. 3500 USD

Zalety: obsługa wielu funkcji w warstwach 2.i 3.; łatwość zarządzania; bardzodobra wydajność

Wady: brak rozwiązania pozwalającego łączyć przełączniki w stos (wieżę)


TOP 200