Przejęcie przez IBM firmy Red Hat to dobra wiadomość dla przedsiębiorstw

IBM twierdzi, że przejęcie firmy Red Hat spowoduje iż korporacyjni użytkownicy uzyskają wkrótce dostęp do nowych narzędzi, dzięki którym będą mogli szybko i na większą skale wdrażać w swoich firmach chmurowe aplikacje, szczególnie te bazujące na otwartym kodzie.

Kwota, jak IBM zapłacił za przejęcie Red Hat jest olbrzymia (34 mld USD), ale w zgodnej opinii analityków był to krok we właściwym kierunku, który pozwoli firmie IBM wkroczyć z całą mocą do korporacyjnego świata IT. Świata, a którym pierwsze skrzypce grają obecnie tacy potentaci, jak Google, Amazon czy Microsoft. A jest to rynek warty obecnie według Gartnera co najmniej 240 mld USD, na którym IBM może po przejęciu firmy Red Hat odegrać bardzo ważną rolę.

Chociaż wiele firm zainwestowało ostatnio poważne pieniądze w usługi świadczone przez publiczne chmurowe, to istnieje obecnie dalej wiele aplikacji, które powinny zostać gruntownie przebudowane, po to aby mogły w pełni korzystać z takich usług. I tu duże pole do popisu będzie miał IBM, który wejdzie w posiadanie wielu unikatowych technologii opracowanych przez Red Hat, dzięki którym będzie w stanie modyfikować takie aplikacje.

Zobacz również:

Jedną z takich technologii, którą przejął IBM i której znaczenie – szczególnie w sektorze korporacyjnym - jest olbrzymie, jest system operacyjny Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Zarządza on obecnie wieloma serwerami, zarówno fizycznymi jak i wirtualnymi, które są sercem publicznych chmur.

IBM jest również mocno zainteresowany opracowaną przez Red Hat, bazującą na technologii Kubernetes, kontenerową platformą OpenShift. Pozwala ona klientom wdrażać w chmurach kontenery Kubernetes i zarządzać nimi w taki sposób, jakiego nie oferują podobne rozwiązania oferowane przez innych dostawców usług chmurowych. To w najbliższym czasie będzie również swego rodzaju asem w rękawie, który IBM na pewno w pewnym momencie wyciągnie i rzuci na rynek chmurowych rozwiązań. Konkurencja już na pewno o tym wie i rywalizacja na tym odcinku rozwiązań IT powinna tylko cieszyć korporacyjnych użytkowników, którzy będą mieli w czym wybierać.