Przeglądarki obronią nas przed Meltdown

Dostawcy przeglądarek włączają do nich mechanizmy pozwalające ochronić komputery przed zagrożeniami ze strony ujawnionych niedawno przez Google podatności, które znajdują się w procesorach. A oto garść informacji i działaniach podjętych w tym obszarze przez trzech wiodących dostawców przeglądarek

Google Chrome

Google uaktualnił przeglądarki Chrome dla systemów Windows, macOS i Linux do wersji 63 miesiąc temu, wprowadzając do nich nowy mechanizm bezpieczeństwa noszący nazwę "Site Isolation.". Korporacja poprosiła kilka dni temu użytkowników, aby włączyli go (ponieważ domyślnie jest wyłączony), co uchroni ich przed atakami Spectre.

W ostatnim tygodniu styczna do rąk użytkowników dotrze wersja 64 przeglądarki Chrome, która zostanie wyposażona w dodatkowe mechanizmy bezpieczeństwa zapobiegające atakom Spectre.

Zobacz również:

  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7
  • Prośba o pilną aktualizację przeglądarki Chrome

Internet Explorer i Edge

Microsoft udostępnił użytkownikom nowe wersje przeglądarek Internet Explorer i Edge for Windows 10 (jak również łaty dla przeglądarek IE uruchamianych na komputerach Windows 7 i Windows 8.1) w zeszły tygodniu. Wszystkie aktualizacje można pobierać w postaci pakietów dostępnych w ramach standardowych usług Security Monthly Quality Rollup for Windows 7/8.1 lub Security Only Quality Update.

Dostęp do usługi Security Only Quality Update można uzyskać korzystając z WSUS (Windows Server Update Services) lub ręcznie wchodząc na witrynę witryny Wykaz usługi Microsoft Update.

Firefox

Mozilla udostępniła niedawno użytkownikom przeglądarkę Firefox oznaczoną numerem 57.0.4, która zawiera modyfikacje uodporniające ją na ataki Meltdownn i Spectre.

Mozilla informuje, że nowa edycja ESR (Extended Support Release) przeglądarki Firefox, odporna na te ataki, zostanie udostępniona użytkownikom 23-go stycznia. Przeglądarek takich używają najczęściej firmy, które nie chcą otrzymywać na bieżąco wszystkich poprawek, ale tylko te które poprawiają ich bezpieczeństwo pracy.

Safari

Apple zapewnia, że grudniowe aktualizacje systemów operacyjnych macOS i iOS zawierały łaty likwidujące zagrożenie Meltdown. Przyznaje jednocześnie, że do dzisiaj nie opracował przeglądarki Safari odpornej na ataki Spears.

Korporacja poinformowała pod koniec tygodnia, że prace nad taką przeglądarką dobiegają i końcu i wkrótce użytkownicy dostana ją do ręki. Będzie ona zawierać nowe wersje takich elementów jak API noszące nazwę performance.now czy SharedArrayBuffer, dzięki którym będzie odporna na ataki Meltdown i Spectre.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200