Przeglądarka mobilna Mozilla pod znakiem zapytania

Według specjalistów przyszłość najnowszej wersji Minimo (mobilny odłam Mozilli), mimo wielu zalet, jest niepewna. Aplikacja została oficjalnie udostępniona tydzień temu.

Minimo 0.2 jest kompatybilna z Windows Mobile 5.0 oraz mniejsza i szybsza w działaniu od wcześniejszej wersji. Zawiera także obsługę GPS, ulepszony interfejs użytkownika i stronę startową zawierająca zakładki oraz opcje wyszukiwania. Minimo jest alternatywą dla przeglądarki dostarczanej z Windows Mobile - zawiera możliwość przeglądania stron w kartach i zapewnia lepsze bezpieczeństwo.

Projekt Minimo, który jest w pieczy Mozilla.org, był jedną z najwcześniejszych inicjatyw w dziedzinie przeglądarki mobilnej, ale został przyćmiony przez inne projekty, jak np. Opera Software.

W roku 2004 Minimo uzyskał wsparcie finansowe Nokii. Roku później firma ogłosiła jednak projekt własnej przeglądarki wykorzystującej komponenty open source przeglądarki Safari dla komputerów Apple. Przeglądarka ta ma być używana w przyszłych smartfonach firmy.

Teraz więc przyszłość Minimo nie jest jasna. Rynek tych przeglądarek jest właściwie kontrolowany przez operatorów sieci komórkowych, ale ich użytkownicy praktycznie nie używają przeglądarek. To może się zmienić w przyszłości, na razie jednak z przeglądarek mobilnych korzysta mniej niż 1proc. użytkowników Internetu.

Opera, która także oferuje bezpłatną przeglądarkę dla telefonów, pracującą na najnowszej wersji Windows Mobile 6.0, jest coraz bardziej atrakcyjna dla zwiększającej się liczby użytkowników. W lutym br. sprowadzono ponad 200 tys. kopii przeglądarki Opera dla Windows Mobile Smartphone i Pocket PC (Minimo 80 tys.). Rok wcześniej było to ponad 140 tys.

Obie przeglądarki - Opera i Minimo - mogą spodziewać się konkurencji ze strony Microsoftu, który zainicjował prace nad nową technologią, którą zamierza włączyć do przyszłej wersji swojej przeglądarki mobilnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200