Przeglądarka a wideokonferencje

Netscape zamierza przystosować swoją przeglądarkę do współpracy z aplikacjami konferencyjnymi czasu rzeczywistego. Właśnie w tym celu przejął firmę InSoft, oferującą nowoczesne technologie multimedialne.

Netscape zamierza przystosować swoją przeglądarkę do współpracy z aplikacjami konferencyjnymi czasu

rzeczywistego. Właśnie w tym celu przejął firmę InSoft, oferującą nowoczesne technologie multimedialne.

Do przyszłych produktów Netscape'a zostanie włączona technologia LiveMedia. Pozwoli ona m.in. na wykorzystanie przeglądarki WWW jako internetowego telefonu. Przedstawiciele firmy nie zdradzili dotychczas szczegółowego planu rozwoju Navigatora, niemniej zapowiedzieli, że jej nowe możliwości będą osiągalne jeszcze w tym roku.

Ponieważ wymagania aplikacji konferencyjnych dotyczące szerokości pasma łącza są bardzo duże, wydaje się, że nowe funkcje przeglądarki Netscape będą wykorzystywane przede wszystkim przez użytkowników sieci wewnętrznych i zakładowych (Intranets). Tym niemniej postęp w technologiach kompresji danych może sprawić, że usługi takie będą w praktyce osiągalne za pośrednictwem zwykłych połączeń telefonicznych.

"Jeśli Netscape będzie w stanie zapewnić transmisję głosu i obrazu w czasie rzeczywistym przy użyciu łącz komutowanych, to będzie to wielka sprawa" - mówi George Kurtz, konsultant z Price Waterhouse. "Niewątpliwie przyszłością WWW jest połączenie jej graficznych możliwości z technikami audio- i wideokonferencyjnymi" - dodaje.

Technologia LiveMedia zostanie oparta o protokół RTP (Real-time Transport Protocol), który jest propozycją standardu mającego ułatwić przesyłanie głosu, wizji i danych w czasie rzeczywistym. W skład LiveMedia będzie wchodziło szereg technologii kodujących i dekodujących dźwięk i obraz, włączywszy w ich liczbę MPEG, H.621 oraz GSM (Global System for Mobile Communication). Zastosowanie tego ostatniego umożliwia integrację aplikacji sieciowych, np. służących do telefonowania przez Internet, przez ustalenie zgodnych ze sobą sposobów kodowania i dekodowania przesyłanych informacji. Netscape wykupił także licencję od Voxware na algorytm kompresji dźwięku.

Wielu producentów zapowiedziało, że ich produkty będą zgodne z LiveMedia. Są to takie firmy, jak Progresive Networks , , Digital Equipment, Macromedia, NetSpeak, OnLive, Precept, Silicon Graphics, VDONet, VocalTec czy Xing Technology.

Niezależnie od realizacji planów dotyczących dalszej przyszłości, Netscape kontynuuje dzisiaj sprzedaż przeglądarki Navigator 2.0 oraz oferuje wersję beta Netscape Navigator Gold, zawierającą graficzny dla Windows 95 i NT.


TOP 200