Przeglądarka Chrome będzie jeszcze bezpieczniejsza

Google zaprezentuje wkrótce rozwiązanie, które ma zwiększyć bezpieczeństwo jego flagowego produktu, jakim jest przeglądarka Chrome. Chodzi o to, jak potraktuje ona wpisywany przez użytkownika adres URL witryny wtedy, gdy nie doda on do niego żadnego prefiksu, czyli wyrażenia HTTP lub HTTPS.

Przeglądarka Chrome będzie jeszcze bezpieczniejsza

Przeglądarka doda wtedy domyślnie i automatycznie do takiego adresy prefiks HTTPS. Tym samym do wielu opracowanych przez Google do tej pory rozwiązań mający zagwarantować użytkownikowi bezpieczeństwo, dołączy teraz kolejny mechanizm.

Chrome ostrzeże też użytkowników komunikujących się z niezabezpieczonymi stronami HTTP, że wprowadzane właśnie przez nich hasła lub dane karty płatniczej będą mieć postać zwykłego tekstu, który może zostać przechwycony przez nieupoważnione do tego osoby.

Zobacz również:

  • Yandex pod kontrolą Kremla
  • Przeglądarka Opera dla urządzeń iOS będzie korzystać z własnego silnika.
  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?

Przeglądarka zablokuje również operację pobierania danych (downloading) z tych źródeł HTTP, których adres URL zawiera celowo prefiks HHTPS jedynie po to, aby wprowadzić w błąd.

Użytkownicy, którzy chcą już teraz przetestować nowy mechanizm, mogą to zrobić pobierając najnowszą wersję przeglądarki Chrome z kanału dystrybucji Canary, a następnie włączyć taką flagę przez wpisanie na pasku adresu polecenia chrome://flags/#omnibox-default-typed-navigations-to-https.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200