Przeglądarka Apple Safari świętuje 20 urodziny

7 stycznia 2022 roku przeglądarka Apple Safari świętowała swoje 20 urodziny. To trzecia najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie.

Safari to przeglądarka sieciowa, która jest domyślnym programem do wyświetlania stron internetowych na sprzętach Apple pracujących pod kontrolą systemów macOS,iOS oraz iPadOS. Safari od początku swojego istnienia jest integralną częścią wcześniej wymienionych systemów operacyjnych. Safari dostępne było również w wersji na komputery z Windowsem, ale Apple zaniechało rozwoju tej wersji tworząc z Safari ekskluzywny program dostępny jedynie na sprzęcie giganta z Cupertino.

Safari 16 na komputerze Mac
Źródło: apple.com

Safari 16 na komputerze Mac

Źródło: apple.com

Safari zostało wydane 7 stycznia 2003 roku jako bezpłatny program do pobrania dla użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Mac OS X (obecnie macOS).

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Co ciekawe Safari na komputerach Apple zastąpiło przeglądarkę Internet Explorer, która na Macach zadebiutowała w 1997 roku. W pierwszej dekadzie XXI wieku Apple kładło duży nacisk na dostęp do Internetu oraz jego wygodną obsługę na komputerach Mac, co było główną przyczyną powstania Safari.

Przeglądarka zadebiutowała na Macworld San Francisco w 2003 roku. Steve Jobs chwalił się wtedy, ze wczytywanie strony internetowej zajmuje zaledwie 16 sekund. Największą zaletą Safari był prosty interfejs użytkownika w pełni zgodny z ówczesnym wyglądam systemu Mac OS X.

Aktualnie użytkownicy sprzętu Apple mogą korzystać z najnowszej wersji Safari 16.1 z przeprojektowanym interfejsem użytkownika, zgodnością z FIDO2 oraz Apple Pay. W maju 2022 roku Safari stało się trzecią najpopularniejszą przeglądarką sieciową na świecie. Jej udziały rynkowe wynoszą około 10%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200