Przegląd testowanych notebooków

Dell Latitude CPi D266XT, Hewlett-Packard OmniBook 4100, Digital HiNote VP 765, Toshiba Satellite Pro 490CDT,

Dell Latitude CPi D266XT, Hewlett-Packard OmniBook 4100, Digital HiNote VP 765, Toshiba Satellite Pro 490CDT.

Dell Latitude CPi D266XT

Latitude CPi jest dobrze zaprojektowany i zasługuje na miano systemu superprzenośnego, choć w testach wydajności wypadł słabiej niż wyposażony w wolniejszy procesor notebook Tosiba Satellite. W testach czasu pracy bez zasilania zewnętrznego Latitude zajął drugie miejsce, uzyskując wynik tylko o 6 min. gorszy niż OmniBook. Najwięcej punktów komputer zdobył jednak w kategoriach: funkcjonalność i cena. Jest to najlżejszy i jeden z najmniejszych notebooków. Jednocześnie Dell oferuje nie tylko najlepsze, ale i najtańsze rozwiązania w zakresie systemów dokowania.

Zalety:

niewielkie rozmiary, atrakcyjna konstrukcja

relatywnie niska cena

wyjątkowo długi czas pracy bez zasilania zewnętrznego

w pełni wyposażona stacja dokowania

Wady:

nie najwyższa wydajność

podczas intensywnej eksploatacji system emituje zbyt dużo ciepła

Hewlett-Packard OmniBook 4100

Komputer zajął pierwsze miejsce przy ocenie wydajności i długości pracy bez zasilania zewnętrznego. Jest on przy tym wyjątkowo lekki i cienki oraz wyposażony w największy wśród testowanych modeli, 14,1" wyświetlacz, który jednak powoduje, że jest to jednocześnie komputer najszerszy. OmniBook zawiera standardowo dwa urządzenia wskazujące: stolik dotykowy i drążek sterujący. Niestety, notebook jest przy tym znacznie droższy od innych prezentowanych w porównaniu komputerów.

Zalety:

znakomita wydajność

najdłuższy czas pracy bez zasilania zewnętrznego

bardzo duży ekran

notebook jest cienki, lekki i wyposażony w dwa, jednocześnie dostępne urządzenia wskazujące

Wady:

najszerszy wśród testowanych modeli (prawie 13")

wysoka cena

Digital HiNote VP 765

Notebook zajął w porównaniu tylko trzecie miejsce wraz z Toshiba Satellite Pro, a przyczyniły się do tego głównie słabe oceny za mało atrakcyjną konstrukcję i minimalistyczne podejście do problemu dokowania. Komputer ma niezłą wydajność, choć słabszą niż wyposażony w wolniejszy procesor Satellite Pro. Również czas pracy bez zasilania zewnętrznego nie jest zbyt długi. HiNote ustępuje tu o 15 min komputerowi OmniBook 4100 i o 10 min Latitude CPi. Natomiast do zalet można zaliczyć dobry program do zarządzania poborem mocy (Phoenix) oraz wygodna konstrukcję zintegrowanego napędu FDD i CD-ROM.

Niewątpliwą wadą jest też wysoka cena na polskim rynku, inaczej niż w przypadku notebooków Della i Toshiby jest ona znacznie wyższa w Polsce niż w USA.

Zalety:

najlepszy program Windows zarządzający poborem mocy

wygodny, zintegrowany zestaw napędów

Wady:

słaba konstrukcja, duża grubość i waga

system dokowania o ograniczonej funkcjonalności

wysoka cena

przestarzały pakiet NT Service Pack 1

Toshiba Satellite Pro 490CDT

Mimo że notebook był wyposażony w wolniejszą wersję procesora (Pentium II 233 MHz), test na wydajność wypadł dobrze i komputer zajął w nim drugie miejsce. Czas pracy bez zasilania zewnętrznego nie budzi zastrzeżeń, ale notebook stracił punkty ze względu na brak rozwiązania, które pozwalałoby na wymianę kart PC Card przy pracy pod kontrolą Windows NT.

Drążek sterujący Accupoint należy do najbardziej precyzyjnych urządzeń wskazujących w testowanych notebookach. Satellite Pro ma jednocześnie najmniejszy wyświetlacz o względnie niskiej rozdzielczości 800 x 600 pkt., a przy tym jest dość szeroki.

Zalety:

duża wydajność

jedno z najlepszych urządzeń wskazujących (Accupoint)

dobre funkcje zabezpieczające przed niepowołanym dostępem

Wady:

mały ekran o stosunkowo niewielkiej rozdzielczości

brak rozwiązań pozwalających na wymianę PC Card bez konieczności restartu systemu Windows NT

względnie duże wymiary i waga

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200