Przegląd testowanych nagrywarek CD-RW

HP SureStore CD Writer Plus 7200e

Zewnętrzny model CD-RW firmy Hewlett-Packard - SureStore CD Writer Plus 7200e o 2-krotnej prędkości zapisu jest napędem, który można bez problemów dołączyć do każdego komputera PC, wyposażonego w port równoległy. Prawdopodobnie jest to jedyny obecnie na rynku napęd CD-RW, przystosowany do współpracy z interfejsem równoległym.

Po podłączeniu napędu do portu równoległego (EPP lub ECP), należy uruchomić z dołączonej dyskietki sterownik obsługujący połączenie z CD Writer 7200e (de facto jest to połączenie SCSI - PP opracowane przez Shuttle, o czym informuje jeden z plików zawartych na dyskietce). Napęd już może pracować jako czytnik CD-ROM, co pozwala na instalację dołączonego na dyskach CD-ROM bogatego zestawu oprogramowania do obsługi funkcji CD-RW - użytkownik otrzymuje aż 4 dyski CD-ROM z urozmaiconym zestawem programów. Są wśród nich aplikacje firmy Adaptec - Easy CD i Direct CD, zestaw narzędzi CD Copy, Audio CD, CD Erase, programy do zarządzania plikami HP Simple Trax, DocuMagic PaperMaster Live, Photo Organizer, obróbki zdjęć - Adobe PhotoDeluxe i Corel Print House Magic, a nawet program antywirusowy Symantec Norton Antivirus.

Zarówno instalacja, jak i obsługa napędu CD Writer 7200e są łatwe. Na przykład przy wykorzystaniu oprogramowania Direct CD do zapisu pakietowego (należy wcześniej sformatować dysk CD-R lub CD-RW) można bez przeszkód korzystać z technologii przeciągnij i upuść. Napęd umożliwia również kopiowanie dysków CD-ROM.

Zewnętrzny model CD Writer pod względem realizacji funkcji przenośnej pamięci masowej jest porównywalny z popularnymi napędami klasy Jaz. Najnowszy model Jaz dysponuje wprawdzie większą pojemnością (2 GB), ale jest droższy od napędu CD-RW. I choć jego zaletą jest prawie trzykrotnie większa szybkość zapisu i ponad 10 razy krótszy średni czas dostępu do danych, to jednak nośniki optyczne (CD-R, CD-RW) są w porównaniu z nośnikami magnetycznymi bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i można je przechowywać znacznie dłużej (CD-R do 10 lat, a CD-RW ponad 30 lat).

HP SureStore CD Writer Plus 7100i

Napęd HP SureStore CD-Writer Plus 7100i jest nagrywarką typu CD-RW o 2-krotnej prędkości zapisu, którą można dołączyć do popularnego w komputerach PC interfejsu IDE/ATAPI. Do jej podłączenia można użyć jednego z dwu portów IDE, umieszczonych na płycie głównej, łączących komputer z dyskiem twardym i czytnikiem CD-ROM (zależnie od wybranego połączenia należy określić Master/Slave łączonych urządzeń). Po dołączeniu napędu i uruchomieniu komputera, system Windows 95 automatycznie lokalizuje nowy sprzęt i aktywizuje odpowiedni sterownik. Na Pulpicie, w oknie Mój Komputer pojawia się ikona symbolizująca nowy napęd. System traktuje jednak nowe urządzenie jak dodatkowy napęd CD-ROM. Dopiero uruchomienie oprogramowania instalacyjnego ujawnia dodatkowe funkcje urządzenia - zapis na dyskach CD-R i wielokrotny zapis/usuwanie plików na dysku CD-RW.

Do napędu dołączono nagrane na dysku CD-ROM programy Easy CD PRO i Direct CD, opracowane przez Adaptec. Easy CD PRO to typowy program do tzw. premasteringu (edycji wzorcowego dysku CD-ROM - tzw. Mastera, umożliwiającego tłoczenie serii dysków CD-ROM), zaś Direct CD PRO to program do zapisu pakietowego, dzięki któremu możliwy jest zapis plików na dyskach CD-R lub CD-RW. Dysk optyczny należy jednak sformatować przed zapisem. Podczas zapisu można natomiast korzystać z mechanizmów przenieś i upuść, np. z Explorera Windows 95 na ikonę CD-RW lub z poleceń korzystających z litery symbolizującej dodatkowy napęd (d:, e:, f: itp.).

Hewlett-Packard dołączył program CD Copy, umożliwiający kopiowanie dysku CD na CD-R lub CD-RW, oraz aplikację Make Music CD do obsługi nagrywania plików dźwiękowych.

Jak testowano napędy CD-RW?

Każdy z napędów był podłączony do komputera z Pentium 200 MHz MMX, 32 MB RAM, 2 GB HDD, wyposażonego m.in. w kartę SCSI AHA-1542 firmy Adaptec. Nagrywarki, korzystające z interfejsu ATAPI, były instalowane jako Master na drugim (poza dyskiem twardym) kanale IDE. Kolejnym etapem był - zwykle po uprzednim przeformatowaniu dysku CD-R lub CD-RW - zapis na dysk i odczyt z dysku CD zawartości tego samego katalogu, zawierającego pliki o łącznej wielkości 48,3 MB. Czas zapisu i odczytu tego samego zestawu plików to jeden z ważniejszych parametrów, charakteryzujących szybkość działania napędu podczas backupu, restore, przy archiwizacji dużych plików, zapisywaniu i odtwarzaniu plików graficznych, wideo, DTP, CAD/CAM czy przy zapisie większych plików w celu przeniesienia ich na inny komputer. Podstawowe parametry nagrywarki, pracującej jako napęd CD-ROM, były mierzone za pomocą programu WinCheck It PRO firmy TouchStone, który określa m.in. średni czas dostępu do danych, korzystając ze specjalnego, testowego dysku CD-ROM. Podczas uruchamiania i korzystania z napędu oceniano łatwość instalacji i obsługi urządzenia oraz dołączoną dokumentację i oprogramowanie użytkowe. Duże znaczenie w porównaniu testowanych urządzeń odgrywa cena. W czasie instalowania i deinstalowania urządzeń, które korzystają ze wspólnych bibliotek Windows 95, okazało się, że często niezbędna jest ponowna instalacja systemu operacyjnego - w przeciwnym razie instalacja nowego napędu jest niemożliwa, mimo spełnienia wszystkich wymagań zalecanych przez producenta urządzenia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200